Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
Miejsce 2. Centralne Muzeum Włókiennictwa
Muzeum znajduje się w dawnej Białej Fabryce Ludwika Gayera. W budynku można zobaczyć wystawę związaną z historią przemysłu włókienniczego. W 2008 roku przy muzeum powstał Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, do którego przeniesiono około 200-letni kościół i pięć około 100-letnich domów rzemieślniczych.

Muzeum Włókiennictwa to nie tylko historia - we wnętrzach Białej Fabryki organizowane są również wystawy współczesnej sztuki włókienniczej, m.in. międzynarodowe Triennale Tkaniny.
Dziennie Muzeum zwiedza około 100 osób, z czego ok. 60% stanowią grupy zorganizowane. - Największą popularnością cieszy się wystawa maszyn i narzędzi tkackich. - mówi Barbara Bator, kierownik działu oświaty - Wiele osób, zwłaszcza w weekendy, spaceruje też po skansenie.
Tłoku w muzeum nie ma, ale trudno się dziwić, zajmuje ono blisko 16.000 metrów kwadratowych. O wysokim miejscu w rankingu decyduje również frekwencja na imprezach organizowanych przez załogę Białej Fabryki. - W zeszłym tygodniu na Gayer Music Factory przyszło 1200 osób. - mówi Barbara Bator.
Muzeum zostało niedawno nominowane do nagrody w plebiscycie ''7 nowych cudów Polski''.
Wszystkie komentarze