Pierwsza synagoga
Przed II wojną światową w Łodzi znajdowało się około 250 synagog i domów modlitwy, a Żydzi stanowili jedną trzecią populacji miasta. Historia ich osadnictwa sięga końca XVIII wieku (była to raptem jedna rodzina dzierżawiąca karczmę). Włączenie Łodzi do osad przemysłowych na początku XIX wieku spowodowało napływ nowych obywateli, w tym ludności żydowskiej. Jeszcze w 1809 roku przy dzisiejszej ul. Wolborskiej stanęła pierwsza, drewniana synagoga.
Została wzniesiona przez Mojżesza Fajtłowicza, rzemieślnika, współzałożyciela gminy żydowskiej w Łodzi i założyciela starego cmentarza żydowskiego oraz Pinkusa Zajdlera, aptekarza i pierwszego przewodniczącego gminy żydowskiej. W 1854 roku urząd zakazał organizowania w synagodze nabożeństw, bo jej drewniana konstrukcja groziła zawaleniem. Dekadę później w jej miejscu stanęła nowa, murowana bożnica.
W latach 60. XIX wieku w Łodzi mieszkało już 30 tysięcy Żydów, a do przemysłowców tej narodowości należała jedna trzecia łódzkich fabryk. Największym z nich był Izrael Poznański, właściciel manufaktury bawełny przy ul. Ogrodowej.
Większość synagog przed II wojną światową było prywatnymi bożnicami w kamienicach, które nazywano od nazwisk właścicieli posesji. Z głównych ośmiu współczesności nie dotrwała żadna, naziści zniszczyli wszystkie.

Zdjęcia - Archiwum Państwowe
Wszystkie komentarze