W piątek (8 listopada) rozpocznie się w Łodzi 18. edycja Forum Kina Europejskiego. W trakcie ośmiu dni festiwalu zorganizowanych zostanie aż 90 projekcji. Uczestnicy będą mogli także spotkać się z Jerrym Schatzbergiem i Guyem Maddinem, mistrzami europejskiego kina. Sprawdź, na jakie filmy warto się wybrać.
REKLAMA
1 z 11
Konkurs na Najlepszy Debiut Europejski
Głównym elementem festiwalu jest konkurs na Najlepszy Debiut Europejski. Kryształową Łódkę otrzyma twórca jednego z dziewięciu filmów. Polskim kandydatem do nagrody jest ''Dziewczyna z szafy'' Bodo Koksa. Produkcja zdobyła nagrodę główną 11. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.
W konkursie udział weźmie także niemiecki ''Oh Boy!'' (reż. Jan Ole Gerster), wyróżniony sześcioma niemieckimi nagrodami, w tym Złotą Lolą za najlepszy film. Znajdziemy tu także dramat ''Lekcje harmonii'' (reż. Emir Baigazin), obraz nagrodzony m.in. na tegorocznym festiwalu w Berlinie czy rosyjskie ''Miejsca intymne'' (reż. Natasha Merkulova, Alexey Chupov), kontrowersyjny dramat erotyczny o życiu seksualnym moskiewskiej klasy średniej.
2 z 11
Pokazy Specjalne
Na szczególną uwagę zasługuje blok Pokazów Specjalnych. Przegląd otwiera ''Papusza'' Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze, nagrodzona w Karlovych Varach i na festiwalu w Gdyni. To poruszająca opowieść o życiu pierwszej romskiej poetki dopełniona klimatyczną muzyką.
W tej sekcji znajdziemy również ''Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków'' Aleksieja Fiedorczenki, zdobywcę Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Zobaczymy także ''Zagadkę dziecka klęski'' - debiut Jerry'ego Schatzberga, awangardowego twórcy, mistrza kina europejskiego.
3 z 11
Dwie Retrospektywy
Jedna z retrospektyw poświęcona jest Guy'owi Maddinowi, twórcy zafascynowanemu niemieckim ekspresjonizmem. W przeglądzie znalazła się m.in. jego ''Najsmutniejsza muzyka świata''.
W kolejnej retrospektywie zobaczymy obrazy Nicolasa Roega, a wśród nich m.in. film ''Nie oglądaj się teraz'' nagrodzony na BAFTA, ''Walkabout'' zdobywcę Złotej Palmy w Cannes czy ''Zmysłową obsesję'' wyróżnioną Nagrodą Publiczności na MFF w Toronto.
4 z 11
Filmowe Odkrycia Europy
To blok złożony z dziesięciu produkcji powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat. Znajdziemy tu m.in. ''Powtórnie narodzony'' w reżyserii Sergio Castellitto. W przejmującym dramacie w roli głównej zobaczymy Penelope Cruz.
W tej sekcji znajdziemy także ''Pozycję dziecka'' (reż. Călin Peter Netzer), zdobywcę Złotego Niedźwiedzia MFF w Berlinie oraz Nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej.
5 z 11
Nowe Kino Litewskie
W sekcji Nowe Kino Litewskie organizatorzy przybliżą mało znaną w Polsce kinematografię. Będzie można zobaczyć m.in. litewskie science fiction. W ''Znikających falach'' Kristiny Bouzyte, uznanych za Najlepszy Europejski Film Science Fiction 2012 roku na festiwalu w Sitges, młody naukowiec łączy się z mózgiem dziewczyny pozostającej w śpiączce.
Oprócz tego zobaczymy także nietypowe dokumenty, m.in ''Igrushki'' Liny Luzyte o mieszkańcach miasteczka, którzy utrzymują się dzięki produkcji i nielegalnej sprzedaży pluszaków, czy ''Ojca'' Maraty Sargsyany, o czasach sowieckiej mafii i jej ojcu chrzestnym, który samotnie wychowuje gromadę dzieci, zdobywcę Srebrnego Rogu dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego.
6 z 11
Nowe Kino Chorwackie
Kolejny blok to Nowe Kino Chorwackie. Znajdziemy w nim m.in. dwa obrazy Dalibora Matanica. Pierwszy z nich ''Kino Lika''. opowiadające o obawach mieszkańców Chorwacji przed wstąpieniem do UE. Kolejna jego produkcja to ''Matka na gigancie''. Obraz w przejmujący sposób pokazuje historie kobiety, która po tym, jak ucieka od sadystycznego męża, walczy o godność i szczęście dla siebie i małego syna.
Na uwagę zasługuje także obraz ''Kręgi'' (reż. Srdan Golubović), zdobywca nagród na festiwalach Sundance i Berlinale. Historia serbskiego żołnierza Marco, który w 1993 r. stracił życie, ratując muzułmanina Harisa z rąk trzech innych żołnierzy. To film o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą morderstwo, o wyborach, których nie da się uniknąć i przebaczeniu.
7 z 11
Kino i Kryzys
Kino europejskie bardzo żywo i szybko reaguje na kryzys i patologie, co organizatorzy udowodnią blokiem Kino i Kryzys. Zobaczymy w nim m.in. polski dokument Antoniego Malinowskiego ''Eksmisja'' oraz ''Żądzę bankiera'' Costy-Gavrasa, wyróżnionego Nagrodą Specjalną na MFF w San Sebastian.
8 z 11
Hiszpańskie Horrory
Ciekawą sekcją są również Hiszpańskie Horrory, w której widzowie będą mogli przekonać się, jak wiele inspiracji czerpią twórcy amerykańscy z hiszpańskiego kina grozy (np. ''Kwarantanna'' to remake filmu ''Rec'').
Znajdziemy tu m.in. ''Rec'' (reż. Jaume Balaguero) i ''Inni'' (reż. Alejandro Amenábar), a także dokument Yvesa Montmayeura ''Niech żyje śmierć! Hiszpańskie kino grozy''. Twórca będzie starał się odpowiedzieć, dlaczego najlepsze horrory w Europie powstają dziś w Hiszpanii. W dokumencie pojawiają się takie nazwiska jak Guillermo del Toro, Alejandro Amenabar, Jaume Balanguero, Alex de la Iglesia i fragmenty takich produkcji jak ''Rec''., ''Sierociniec'', ''Inni''.
9 z 11
Europejskie Filmy Krótkometrażowe
Zobaczymy także Europejskie Filmy Krótkometrażowe, a w nich m.in. ''140 Drams'' (reż. Oksana Mirzoyan). To historia chłopca żyjącego w Armenii, który po raz pierwszy zostaje sam wysłany do sklepu.
Sprawy komplikują się, kiedy tytułowe 140 dramów (wartość 1 złotego) nie wystarcza na mleko, które musi kupić. Jego przeżycia i fragmenty przeprowadzonych rozmów stają się obrazem życia w szarym, poradzieckim środowisku armeńskim.
10 z 11
Cyfrowe Premiery Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi
W tej sekcji znajdziemy obrazy z lat 70. i 80., które dzisiaj, za sprawą obróbki cyfrowej, zyskują drugie życie. ''Wanda Gościmińska. Włókniarka'' Wojciecha Wiszniewskiego to dokument zrealizowany na podstawie historii łódzkiej włókniarki, słynnej przodowniczki pracy, symbolu epoki socjalistycznej propagandy sukcesu.
Reżyser demaskuje zakłamanie tamtych czasów oraz mechanizmy, w których człowiek przestaje już być osobą, a staje się narzędziem ideologicznej manipulacji.
11 z 11
Laureaci Se-ma-for Film Festival
Podczas festiwalu będzie można również zobaczyć Laureatów Se-ma-for Film Festivalu. Animacje tworzone były przy pomocy techniki poklatkowej. Znajdziemy tu produkcje z Niemiec, Norwegii, Polski oraz Węgier. Zdobywca głównej nagrody to ''Boles'' (reż. Špela Eadež). Animacja lalkowa przedstawia historię pisarza Filipa i jego tajemniczej sąsiadki, prostytutki Terezy.
Bilety w cenach 12-16 zł będzie można kupić przed każdą projekcją. Więcej informacji na stronie www.cinergiafestiwal.pl .
Wszystkie komentarze