Od piątku (18 lipca) w kinach m.in. "Więzy krwi" i "Step Up: All In"
REKLAMA
1 z 6
Więzy krwi ****
Francja, USA 2013 (Blood Ties). Reż. Guillaume Canet. Aktorzy: Clive Owen, Billy Crudup, Marion Cotillard, Mila Kunis, Zoe Saldana, Matthias Schoenaerts
Jesteśmy w nowojorskim Brooklynie w połowie lat 70., kiedy to policjanci przypominają trochę chłopców nieporadnie bawiących się w gliniarzy, gangsterzy doskoczyć próbują do mitu wyjętych spod prawa, a związek białego stróża prawa i czarnej kobiety z dzieckiem jest środowiskowym mezaliansem. Chris (Clive Owen) właśnie wychodzi z więzienia, na co niespecjalnie czeka ani matka jego dzieci (Cotillard), ani brat Frank (upodobniony do Toma Sellecka Billy Crudup gra chwilami ze staroświecką przesadą typową dla dawnych telewizyjnych kryminałów). Ten jest bowiem gliniarzem, z traumą braterskiego grzechu i niezbyt udanym życiem osobistym. Obaj zamieszkają razem, ale zawieszenie broni trwa krótko - chwilami można odnieść wrażenie, że szukają tylko okazji, żeby się wreszcie pobić.
W "Więzach krwi" najważniejsze są paradoksy rodzinnej lojalności, przekorna czasem, braterska miłość. I Frank, i Chris okazują się przecież do siebie podob-ni: obaj balansują na krawędzi, z niezgody na codzienne trwanie ryzykują wszystko. Tyle że te oczywistości Canet naprawdę umie atrakcyjnie sprzedać.
Charlie, Cinema City, Silver Screen
2 z 6
Pożądanie ***
Francja 2014 (Une rencontre) Reż. Lisa Azuelos. Aktorzy: Sophie Marceau, Francois Cluzet, Lisa Azuelos
Elsa (Marceau), znana pisarka, spotyka przypadkowo na targach książki Pierre'a (Cluzet), adwokata, i między tą dwójką dorosłych, niemłodych już ludzi zaczyna natychmiast iskrzyć. Pierre ma jednak rodzinę, żonę Anne (graną przez reżyserkę Azuelos) i dwójkę dzieci, zaś Elsa, choć formalnie wolna (właśnie się rozwiodła i samotnie wychowuje trójkę), z zasady nie zadaje się z żonatymi mężczyznami ("Za bardzo szanuję kobiety, żebym miała sypiać z ich mężami", deklaruje).
Będzie więc coś z tego? Pójdą do łóżka, czy nie? Wokół tych dwóch prostych pytań koncentruje się równie prosta historia "Pożądania". Dylematy Pierre'a (gdyż to on jest tutaj w trudniejszej życiowo sytuacji) też znamy - z literatury, filmu, a czasem z życia. Z jednej strony piękna, atrakcyjna kobieta, z drugiej - oddana, kochająca i sympatyczna (choć potrafi być z niej niezła zołza) żona, dzieciaki, które się kocha, życie rodzinne, które się lubi i które nie wydaje się warte takiego ryzyka. Ale fizyczne pożądanie nie poddaje się takim rozsądkowym kalkulacjom...
Charlie, Cinema City, Silver Screen
3 z 6
Samoloty 2 ***
USA 2014 (Planes: Fire & Rescue) Reż. Bobs Gunnaway. Dubbing: Maciej Musiał, Piotr Grabowski, Marian Opania, Monika Dryl
W pierwszych "Samolotach" niewielki samolot rolniczy Dusty Popylacz postanowił wystartować w wyścigu samolotów dookoła świata i, oczywiście, wyścig ów wygrywał. Teraz jednak jego kariera sportowa wydaje się być skończona - awaria przekładni, jakiej się nabawił, jest zbyt poważna, aby mógł uczestniczyć w podobnych zawodach. Dusty jest początkowo podłamany, ale za radą przyjaciół wstępuje do eskadry samolotów gaśniczych, mającej strzec przed pożarem tereny Turbockiego Parku Narodowego.
Sequel różni się mocno od oryginału, i w pewnym sensie jest wobec niego polemiczny. "Samoloty" odwoływały się do kon-wencji filmu sportowego, były apoteozą indywidualnego sukcesu. Tu zaś mamy jakby opowieść o sportowcu, który został ciężko kontuzjowany i musi teraz szukać innego sposobu na życie. Ów "sposób" będzie zapewne mniej atrakcyjny i efektowny, ale może bardziej pożyteczny? Dusty nie jest jedynym w strażackiej ekipie, który zaznał niegdyś sławy. Jej dowódcą jest - surowy, zasadniczy i wymagający - Brygadier Śmigły, helikopter będący w przeszłości gwiazdą serialu telewizyjnego, ale nie mający teraz bynajmniej poczucia degradacji. Film jest więc pochwałą pracy anonimowej, ale sensownej i dobroczynnej i głosi jej przewagę nad zajęciami dającymi popularność, ale nie przynoszącymi bezpośredniego pożytku.
Bałtyk, Cinema City, Silver Screen, Tomi
4 z 6
Po ślubie **
Czechy, Słowacja 2013 (Libanky). Reż. Jan Hrebejk. Aktorzy: Anna Geislerova, Stanislav Majer, Jiri Cerny
Rzecz rozgrywa się głównie podczas uroczystości weselnej i dotyczy brzydkich sekretów, które w trakcie tej rodzinnej imprezy zostają ujawnione (mają one jednak zupełnie inny charakter niż w klasycznym już "Festen"). Panną młodą jest Tereza (Geislerova), zaś panem młodym Radim (Majer), mający z poprzedniego małżeństwa 13-letniego syna. Podczas przyjęcia uwagę gości zwraca tajemniczy mężczyzna Benda (Cerny).
Nikt go nie zna, nie wie, kto go zaprosił, mężczyzna utrzymuje wprawdzie, że był kolegą szkolnym Radima, ale ten go nie poznaje... Mimo to nikomu przez dłuższy czas jakoś nie przychodzi do głowy, aby nieproszonego gościa wyprosić (a impreza ma charakter kameralny, dla najbliższych). Ani też choćby zadać oczywiste pytanie "Czego pan sobie życzy?".
Charlie, Cinema City
5 z 6
Step Up: All In
USA 2014. Reż. Trish Shie. Aktorzy: Alyson Stoner, Briana Evigan, Ryan Guzman, Izabella Miko
Walka o triumf w tanecznym konkursie dla najlepszych. Czwarta odsłona tanecznej serii. Znów punktem wyjścia jest taneczny konkurs, w którym wygrać można trzyletni kontrakt w Las Vegas - najpierw trzeba jednak zebrać grupę odpowiednio utalentowanych osób, przygotować olśniewające show (w którym taniec to nie wszystko), a przy okazji można się również... zakochać. Ma być głośno, akrobatycznie, kolorowo i w 3D. W jednej z ról: Izabella Miko. Film wchodzi do polskich kin bez pokazu prasowego.
Bałtyk, Cinema City, Silver Screen
6 z 6
Noc oczyszczenia: anarchia
USA 2014 (The Purge: Anarchy). Reż. James DeMonaco. Aktorzy: Zach Gilford, Kiele Sanchez, Frank Grillo, Carmen Ejogo
Kolejna część horroru o jednej nocy w roku, kiedy kraść, niszczyć i zabijać można do woli. Scenarzyści filmu mają jasny plan nie tylko na najniższy w historii poziom przestępczości w całym kraju, ale nawet na minimalny poziom bezrobocia: wystarczy pozwolić ludziom, by w jedną noc w roku popełnili każde przestępstwo, na jakie mają ochotę.
To właśnie tytułowa "noc oczyszczenia", w czasie której tylko nieostrożni nie znajdują na czas odpowiedniego schronienia. Jak Shane (Gilford) i Liz (Sanchez), którym w najmniej odpowiednim momencie zepsuł się samochód.
Kolejna część "anarchistycznego" horroru, tym razem bez pierwszoligowych gwiazd w rolach głównych. W Polsce pojawia się w tym samym momencie, co w USA - i to bez pokazu prasowego.
Wszystkie komentarze