Łódzkie Studio Animacji Se-ma-for wyprodukowało najsłynniejsze polskie bajki. Jego historia sięga 1947 roku, czyniąc go jednym z najstarszych w tej części Europy. Spotkać tu można kultowych bohaterów - Misia Uszatka czy Pik Poka, zapoznać się z fragmentami scenografii, lalkami technikami animacji oscarowych filmów takich jak "Tango" i "Piotruś i Wilk". Jakie animacje zrealizowane przez Se-ma-fora zawsze będziemy pamiętać?
REKLAMA
1 z 11
Tango
"Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego to ogromny sukces polskiej animacji, zdobywca pierwszego polskiego Oscara. W filmie wykorzystano technikę polegającą na fotografowaniu każdej postaci osobno, później nałożono na siebie gotowe sekwencje animacji.
W muzeum możemy oglądać słynny niebieski pokój ze stołem i trzema stołkami, na drewnianej podłodze reżyser złożył swój autograf.
2 z 11
Piotruś i Wilk
Kolejny laureat Oscara. "Piotruś i Wilk" (reż. reżyseria Suzie Templeton) to brytyjsko-polski krótkometrażowy film lalkowy i zarazem jedna z większych koprodukcji naszej animacji.
Film powstał w koprodukcji studia Se-ma-for z brytyjską firmą Break Thru Peter przy współpracy norweskiego studia Storm i z udziałem finansowym telewizji Channel Four. Statuetkę Oscara zdobył w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany, był również nominowany do Nagrody BAFTA.
3 z 11
Miś Uszatek
Każdy zna sympatycznego misia z klapniętym uchem. Pierwszy film z jego udziałem pojawił się w 1962 roku, choć postać znana była już pięć lat wcześniej. Jej twórcami byli Czesław Janczarski - pisarz i Zbigniew Rychlicki - ilustrator.
Największą popularność Miś Uszatek zdobył w latach 70. Studio Se-ma-for na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło pracę nad lalkowym serialem. Za scenariusze do bajek odpowiedzialny był najczęściej Janusz Galewicz, choć nad całym projektem pracowało wielu - Łukasz Czerwiec, Jadwiga Kudrzycka, Janina Hartwig, Eugeniusz Ignaciuk, Marian Kiełbaszczak i Eugeniusz Strus.
Uszatek zrobił karierę również za granicą. W Finlandii Uszatek nazywa się "Nalle Luppakorva", w Słowenii - "Medvedek Uhec", w Katalonii - "L'osset Faluc", w Macedonii - "Mečeto Uško", w Holandii - "Teddy Hangoor", na Słowacji - "Macko Uško", a na Węgrzech - "Füles Mackó". Miś Uszatek zagościł także na ekranach japońskich jako "Oyasumi Kuma-chan".
Na Piotrkowskiej możemy spotkać jego pomnik.
4 z 11
Przygody Misia Colargola
To kolejny legendarny miś łódzkiego Se-ma-fora. Serial lalkowy został zrealizowany w koprodukcji z francuską firmą "Procidis". Coralgol na początku był znany we Francji jako bohater książek. Pierwszy odcinek wyemitowano w 1967 roku. Coralgol, miś marzący o śpiewaniu, szybko stał się międzynarodową gwiazdą filmową.
Kierownikiem artystycznym, współautorem scenariusza oraz autorem scenografii jest Tadeusz Wilkosz. Muzykę do serialu skomponowali Mireille i Jean Michel Defaye.
5 z 11
Opowiadania Muminków
Lalkowy serial powstawał w studiu w latach 1977-1982. Scenariusze pisali Maria Kossakowska i Lucjan Dembiński na podstawie cyklu powieści Tove Jansson. W sumie powstało 78 odcinków. W kolejnych latach materiał wykorzystano także do zmontowania kilku pełnometrażowych filmów - "Szczęśliwe dni Muminków" , "Zima w dolinie Muminków" , "Lato Muminków i Muminki w pogoni za kometą".
Głosu Małej Mi użyczyła Joanna Pach-Żbikowska. Aktorka podkładała głos także do postaci Szarej Damy w polskiej wersji dubbingowej "Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci. Część II". Włóczykij mówił głosem Marcina Perchucia, a Paszczak - Jacka Bursztynowicza.
6 z 11
Kot Filemon
Filemona stworzył pisarz i scenarzysta - Marek Nejman. Dzisiaj Filemon ma 42 lata, co może go czynić jednym ze starszych kotów w historii. Filemon i jego towarzysz - Bonifacy pojawili się po raz pierwszy w 1972 roku w 39-odcinkowej telewizyjnej serii rysunkowej "Dziwny świat kota Filemona". Kolejna, nosząca tytuł "Przygody kota Filemona", składała się z 26 odcinków.
Oprócz tego w Se-ma-forze zrealizowano trzy inne filmy z kotem Filemonem w roli głównej: "Gwiazdka kota Filemona", "Kocia Wielkanoc" oraz "Filemon i przyjaciele", którego kupili dystrybutorzy ze Stanów Zjednoczonych.
Powstał również cykl książek, słuchowiska radiowe i spektakle lalkowe. Pomniki Filemona i Bonifacego można spotkać w Łodzi przed Muzeum Kinematografii.
7 z 11
Przygód kilka wróbla Ćwirka
Kolejna kultowa rysunkowa animacja wyprodukowana w łódzkim Se-ma-forze, znana przede wszystkim jako dobranocka. Bajkową postać wymyślił Marek Nejman, ten sam pisarz i scenarzysta, który odpowiada za kota Filemona.
Bohaterem każdego odcinka animowanego serialu był inny gatunek ptaka. Głosy wszystkich postaci podkładał Jan Kobuszewski. W 1989 roku powstał ostatni odcinek.
8 z 11
Mały Pingwin Pik-Pok
Pik-Pok wzbogaca listę znanych postaci, mieszkających przy Targowej. Bajka była emitowana do 1992 roku. W studiu Se-ma-for powstało 26 odcinków opisujących przygody pingwina. Lalkowa seria z dialogami została zrealizowana na podstawie książki Adama Bahdaja o tym samym tytule.
We wrześniu 2010 roku przed kąpieliskiem Fala (al. Unii Lubelskiej 4), stanął pomnik pingwina Pik-Poka unoszącego się na grzbiecie fali. W odsłonięciu wzięli udział m.in. Tadeusz Wilkosz - scenarzysta serialu Mały pingwin Pik-Pok (a także współautor scenariusza i autorem scenografii do "Przygód Misia Coralgola") oraz Joanna Stasiewicz - narratorka, która podkładała głos Pik-Poka.
Dziś w Muzeum Animacji Se-ma-for możemy podziwiać plany i lalki użyte w serialu.
9 z 11
Danny Boy
"Danny Boy" jest uznawany za jedną z najwybitniejszych polskich animacji lalkowych ostatnich lat. Produkcja zdobyła wiele nagród na Międzynarodowych Festiwalach, była także nominowana do prestiżowej nagrody Cartoon d'Or. Za reżyserię i scenariusz odpowiedzialny jest Marek Skrobecki. Autor był głównym scenografem i współreżyserem nagrodzonego Oskarem "Piotrusia i wilka" 10-minutow film porusza problem wyobcowania i samotności człowieka.
10 z 11
Maska
Bracia bliźniacy - Stephen i Timothy Quay to twórcy filmowych animacji, reklam telewizyjnych, scenografowie filmowi i teatralni. Wyreżyserowali także dwie produkcje pełnometrażowe. Ich najsłynniejsza animacja to adaptacja opowiadania Brunona Schulza "Ulica krokodyli".
W 2010 roku bracia Quay zrealizowali w łódzkim Se-ma-forze animację "Maska" według opowiadania Stanisława Lema, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Narrację prowadzi Magdalena Cielecka.
11 z 11
Parauszek
Ostatni brak polskiej animacji dla dzieci na światowym rynku sprawił, że w studiu zdecydowano się na powrót do tradycji. Kolejna bajka dla dzieci nie mogła być zrealizowana inną techniką. Użyto jednej z najtrudniejszych - animacji stop motion, lalkowej. W produkcję serialu zaangażowano trzy piętra Se-ma-fora - kryły się w nim m.in. pracownie artystyczne - plastyków, krawców i rzeźbiarzy, studio dźwiękowe czy plan filmowy z ośmioma stanowiskami do animacji.
Bohaterem bajek jest pluszowy zając. Wyprodukowano dwie serie, pierwsza 13 odcinkowa trafiła na antenę we wrześniu 2013 roku. Pół roku później pojawiła się kolejna. Parauszek miał premierę również w szkockiej telewizji BBC Alba oraz czeskiej (Ceska Televize). Animacja cieszyła się dużą oglądalnością na antenie kanału MiniMini+ - do końca stycznia 2014 r. co najmniej jeden odcinek serialu obejrzało 3,4 mln widzów. W listopadzie 2013 r. sześć odcinków pojawiło się w Multikinach w całym kraju, w repertuarze "Poranków dla dzieci". Serial wyreżyserował Krzysztof Brzozowski.
Wszystkie komentarze