O godz. 17.30 przedpremierowy pokaz filmu "Dzikie historie" (reż. Damián Szifrón) zorganizuje Charlie (ul. Piotrkwoska 203/205).
Kusiło was, by wziąć sprawy we własne ręce? Zwłaszcza kiedy trafił się wam bezduszny urzędnik - głuchy na wasze tłumaczenia, pirat drogowy zagrażający innym albo odholowano wam samochód, gdy zaparkowaliście tylko na chwilę, by odebrać tort na urodziny dziecka? Wyobrażaliście sobie, co zrobić w stresujących momentach, jak zawalczyć z systemem? Oni to zrobili! Kierowca, kelnerka, milioner, specjalista od materiałów wybuchowych i panna młoda - oni wzięli odwet, przestali być poprawni, eksplodowali, dali ujście emocjom: zemście, gniewowi, zazdrości, poczuciu bezsilności. "Dzikie historie" to rewelacja tegorocznego festiwalu w Cannes, komedia przyprawiona czarnym humorem, w której granica między tym, co normalne, a szaleństwem jest bardzo, bardzo cienka.
Z okazji 20-lecia kina Charlie oraz Gutek Film będzie można kupić dwa bilety w cenie jednego - 18 zł.
2 z 8
"Depilacja okolic serca"
Łódzki Dom Kultury (ul. Traugutta 18, s. 221) zaprasza w poniedziałek na promocję książki Piotra Groblińskiego "Depilacja okolic serca". Początek o godz. 18. Wstęp wolny.
"Depilacja okolic serca" to zbiór felietonów publikowanych przez pięć lat na łamach wydawanego w Łodzi miesięcznika "Les Nouvelles Estetiques", adresowanego do przedstawicieli branży kosmetycznej. - Świat przemysłu kosmetycznego mnie zaciekawił, w pewnym sensie zafascynował. Jego rozmach jest porażający, choćby liczba fachowych czasopism na temat paznokci. Mistrzostw świata w stylizacji tipsów nie wymyśliłby najlepszy pisarz fantastyczny! Albo nazwy lakierów, np. "kolekcja rozwodowa" - opowiada Grobliński. - Obsesyjne skupianie się na urodzie dużo mówi o współczesności i ludzkich potrzebach. Kult młodości, dziwna hierarchia kreowanych potrzeb to nasz świat. Ale są też aspekty pozytywne: okazuje się, że naturalne dla człowieka dążenie do piękna zawsze znajdzie dla siebie ujście.
Za inspirację służył autorowi najczęściej temat numeru (np. fale radiowe a uroda, kosmetyka w starszym wieku), czasem konkretny tekst czy po prostu życie. Przedmiotem namysłu stały się np. kosmetologia parakulinarna, Photoshop jako kosmetyk idealny czy związek kóz z kremami. Z "Depilacji okolic serca" można się dowiedzieć, że masło shea nie nadaje się na kanapkę, a we włosach jest złoto. Autor kpi z powszechnego odchudzania, promuje "dietę Groblińskiego" polegającą na odżywianiu się wyłącznie produktami, których nazwy zaczynają się na pierwszą literę imienia. - Tuż po publikacji tego felietonu do redakcji "Les Nouvelles Estetiques" zaczęły przychodzić listy z prośbami o szczegóły. Czytelnicy wzięli tekst na poważnie - opowiada.
3 z 8
Tarantino i Clooney
Klub Dom (ul. Piotrkowska 138/140) zaprasza na "Wojenny poniedziałek". Zostaną wyświetlone dwa filmy: "Obrońcy skarbów" (reż. George Clooney), w którym specjalny oddział Monuments Men ściga nazistów ukrywających skradzione z muzeów i prywatnych kolekcji arcydzieła europejskiego malarstwa, oraz "Bękarty wojny" (reż. Qentin Tarantino), czyli opowieść o Amerykanach żydowskiego pochodzenia, który chcą dokonać zamachu na Adolfa Hitlera.
Początek o godz. 20. Wstęp wolny.
4 z 8
"25 przebojów 25-lecia"
Akademia Muzyczna (al. 1 Maja 4) zaprasza na koncert w wykonaniu kameralistów i profesorów tej uczelni: pianistki Aleksandry Nawe i barytona Ziemowita Wojtczaka, którzy w tym roku świętują 25-lecie współpracy artystycznej. W programie pieśni i arie.
Początek o godz. 18.15. Wstęp wolny.
5 z 8
"Zezowate szczęście" Andrzeja Munka i "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa
Trwa drugi semestr Akademii Polskiego Filmu. W Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1) o godz. 17 rozpocznie się drugie spotkanie. W programie wykład prof. Piotra Zwierzchowskiego oraz projekcja dwóch polskich obrazów: "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka i "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa.
Bilety: 15 zł.
Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl
6 z 8
As Far as Time and Space Are Concerned
O godz. 18 w Galerii FF (ŁDK, ul. Traugutta 18) zostanie otwarta wystawa zdjęć Sławomira Tobisa "As Far as Time and Space Are Concerned...".
Wstęp wolny.
7 z 8
Sonety i ballady
O godz. 18 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych (ul. Zachodnia 54/56) zacznie się wieczór poetycki Zdzisława Muchowicza. "Sonety i ballady" oraz otwarcie wystawy obrazów.
Wstęp wolny.
8 z 8
"Każdy się liczy"
Wystawa "Każdy się liczy" przygotowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostanie otwarta w pasażu Schillera. Wstęp wolny.
Wszystkie komentarze