W nadchodzącym tygodniu na ekranach kin m.in. "Piksele", "Taśmy Watykanu" i "W rymie marzeń". Sprawdź, w których łódzkich kinach będą wyświetlane premiery.
REKLAMA
1 z 5
W rytmie marzeń ***
Niemcy, Francja 2014 (Als wir träumten) Reż. Andreas Dresen. Aktorzy: Merlin Rose, Joel Basman, Julius Nitschkoff
Film opowiada o piątce przyjaciół, których dzieciństwo przypadło jeszcze na końcówkę NRD, ale młodość - durna i chmurna - już na czasy wolności. Chłopcy korzystają z niej, tak jak często młodzi ludzie zwykli czynić: ostro piją, sięgają po narkotyki, rozbijają się "pożyczonymi" samochodami, czasem coś zdemolują itp. (stosunkowo mało miejsca w ich życiu -co uderzające - zajmują dziewczyny; w filmie widzimy tylko jedną, i to w roli trzecioplanowej). Żyją z dnia na dzień: upragniona wolność nie okazuje się wcale taka kolorowa, nastroje są depresyjne (Lipsk po wyjściu z komunizmu wygląda jak bokser po nokaucie), a przyszłość niepewna. A gdy uruchomią dyskotekę (z koszmarnym techno) zaraz popadną w konflikt z bandą miejscowych skinów, pełniących tu podobną rolę jak u nas "żołnierze mafii".
Bardziej jest to portret pokolenia niż opowieść - film właściwie nie ma fabuły, składa się z opatrzonych tytułami (i niespecjalnie ciekawych) epizodów. Trudno byłoby "W rytmie marzeń" nazwać gorzkim rozrachunkiem. Bo z czym? Z młodością? Z latami 90.? Z łamiącym charaktery NRD, który oglądamy w "szkolnych" retrospekcjach? Na pewno jednak niejeden widz się w filmie odnajdzie i obejrzy jak w przybrudzonym lusterku.
Charlie
2 z 5
Koko Smoko ***
Niemcy 2014 (Der Kleine Drache Kokosnuss). Reż. Nina Wels, Hubert Weiland. Dubbing: Katarzyna Łaska, Filip Rogowski, Maja Kongel, Stanisław Brudny, Radosław Pazura
Bajki lubią prawdy oczywiste, choć niekoniecznie oryginalne. Jak ta, że niełatwo być innym. Przekonuje się o tym mały Kokos, bohater przeniesionej na ekran, niemieckiej serii książek dla najmłodszych: rozwija się wolniej niż inni, nie umie latać, a przez rodziców traktowany jest jak dzieciak. Inny jest też jego przyjaciel Oskar, którego rodzice - należący do gromady smoków skonfliktowanych z Koko Smoko - zmuszają do zjedzenia... ukochanej krówki. I co z tego, że Oskar uważa się za wegetarianina?
Dojrzałość trzeba udowodnić: Kokos najpierw dostanie misję od dziadka (ma pilnować ognistej trawy, dzięki której mieszkańcy Koko Smoko potrafią zionąć ogniem i są odporni na poparzenia), a gdy i tu poniesie klęskę i ognistą trawę straci, postanowi na własną rękę ją odzyskać. Inność z kolei - morał drugi - należy zaakceptować. Bo na szczęście jesteśmy różni, inne rzeczy jadamy na stole, w innych kuchniach przygotowujemy posiłki i inaczej spędzamy czas.
Bałtyk, Cinema City, Silver Screen, Tomi
3 z 5
Klucz do wieczności **
USA 2015 (Self/less). Reż. Tarsem Singh. Aktorzy: Ryan Reynolds, Ben Kingsley, Matthew Goode, Natalie Martinez, Victor Garber
Jeśli zestarzeje ci się ciało, możesz zmienić je na młodsze. Ale uwaga, są skutki uboczne ? może obudzić się nagle poczucie moralności. Trzeba przyznać, że Bena Kingsleya potraktowano dość okrutnie. Nie dość, że ten świetny przecież aktor manierycznie i groteskowo się zagrywa (gdzie reżyser?!), to jeszcze potworem musi być stuprocentowym. Wiadomo przecież, że jeśli Damian wybudował sporą część Nowego Jorku i jest nieprzyzwoicie bogaty, to musi być też samotny, podły (względnie głupi) wobec dorosłej córki i nawet nad grobem z satysfakcją niszczył będzie karierę młodszym. Wystarczy jednak, że jego umysł przeniesiony zostanie w młode ciało Ryana Reynoldsa, a w Damianie - kiedy tylko zazna już imprez i cielesnych rozkoszy (co wieczór z inną) - obudzi się człowiek.
Niekoniecznie chodzi w filmie o nieśmiertelność (względnie wieczność) - raczej o specyficzny zabieg transplantowania świadomości. Szczegóły tej kosztownej (250 milionów dolarów) zabawy pozostają jednak tajemnicze, podobnie jak wiele innych spraw.
Charlie, Cinema City, Silver Screen
4 z 5
Piksele
USA 2015 (Pixels). Reż. Chris Columbus. Aktorzy: Adam Sandler, Kevin James, Michelle Monaghan, Peter Dinklage
Kosmici atakują, ale nietypowo: w komedii Chrisa Columbusa chcą zniszczyć Ziemię m.in. z pomocą gigantycznego Pac-Mana. W roku 1982 roku NASA wysłało w kosmos kapsułę czasu: przedmioty z codziennego życia Ziemian miały być przyjacielskim znakiem dla innych cywilizacji. Znak odebrano, tyle że specyficznie - kosmici postanowili bowiem zaatakować naszą planetę, ale zamiast gigantycznych statków w ludzi zaczęli wymierzać gigantycznych rozmiarów bohaterów gier.
Nawet prezydent USA (James) wie, że do pokonania wrogów nie wystarczy największa armia: trzeba zapalonych miłośników grania, którzy wiedzą, jak sobie poradzić z Pac-Manem czy Donkey Kongiem. To rola w sam dla prezydenckich przyjaciół z młodości na czele z Brennerem granym przez Adama Sandlera. Tyle że nie o efektowne bitwy tu chodzi, ale o rozśmieszenie widzów. Za kamerą stanął sam Chris Columbus, twórca takich hitów, jak "Kevin sam w domu", "Pani Doubtfire" czy "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Film kosztował ponoć ponad 100 milionów dolarów, co nie dziwi, skoro obrazy z Sandlerem zarobiły - jak wyliczono ? ponad 3 miliardy dochodu. W Polsce "Piksele" mają premierę dwa dni po USA i trafiają do naszych kin bez pokazu prasowego.
Cinema City, Silver Screen
5 z 5
Taśmy Watykanu
USA 2015 (The Vatican Tapes). Reż. Mark Neveldine. Aktorzy: Olivia Taylor Dudley, Michael Pena, Djimon Hounsou, Peter Andersson
Opętaną ratuje egzorcysta z Watykanu. A przynajmniej próbuje. Do z pozoru niewinnej Angeli Holme (Dudley) lepiej się nie zbliżać: nawet jeśli tego nie chce, sieje wokół siebie śmierć i cierpienie. To wina - orientuje się miejscowy ksiądz (Pena) - sił nieczystych, z którymi poradzić sobie może tylko Stolica Apostolska. A dokładniej przysłany z Watykanu egzorcysta, czyli kardynał Bruun (Andersson) i towarzyszący mu wikariusz Imani (Hounsou). Demon jednak nie zamierza się poddać.
Producenci przyznają, że pomysł na scenariusz wziął się z legendy, jakoby Watykan trzymał w tajnych archiwach zapiski dotyczące wszystkich opętań od początku kościoła katolickiego. Film wchodzi do polskich kin bez pokazu prasowego.
Wszystkie komentarze