W piątek (27 listopada) rozpocznie się 20. edycja Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Podczas ośmiu dni trwania imprezy widzowie będą mogli obejrzeć ponad 80 filmów. Mariola Wiktor, dyrektor festiwalu przygotowała dla publiczności swoje rekomendacje. Przedstawiamy 20 tytułów, które trzeba zobaczyć.
REKLAMA
1 z 5
Debiuty Polskie i Europejskie oraz kandydat do Oscara
"Absolution - Przebaczenie" (reż. Petri Kotwica) 1 grudnia godz. 19 - kino Charlie, 3 grudnia godz. 21 - kino Helios
Psychologiczny dramat, którego problematyka bliska jest twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Poruszająca historia o winie i odkupieniu, o decyzjach moralnie nagannych i wyborach, które zawsze mają swoje konsekwencje. Kiia i Martin spodziewają się dziecka. W drodze do szpitala ich samochód wpada w poślizg, w wyniku którego ginie człowiek. Gdy Kiia dowiaduje się o tragedii, chroni męża - pastora, który w dniu wypadku pił alkohol i nie udzielił pomocy umierającemu.
"The Girl King" (reż. Mika Kaurismaki) 28 listopada godz. 18.30 - kino Charlie
Historia oparta na faktach. Podczas panowania Królowej Krystyny, jedynego potomka króla Gustawa II Adolfa, Szwecja wyrosła na europejską potęgę, historia legendarnej monarchini z XVII wieku inspiruje filmowców od lat. Kaurismaki ukazuje tytułową bohaterkę jako kobietę niespełnioną, rozdartą między powinnością wobec ojczyzny, a własnymi marzeniami i pragnieniami. Kobietę, której światopogląd wykraczał daleko poza jej epokę. Niezwykle subtelnie twórca szkicuje motyw tożsamości seksualnej Krystyny, co z pewnością sprawi, że dzieło Kaurismakiego wywoła burzliwe dyskusje wśród entuzjastów nurtu LGBT.
"Widzę, widzę" (reż. Veronika Franz, Severin Fiala) 30 listopada godz. 19.45 - kino Helios; 2 grudnia godz.18.40 kino Helios; 3 grudnia godz. 16.10 - kino Helios
Austriacki kandydat do oscarowych nominacji w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. 9-letni bliźniacy Elias i Lucas, z niecierpliwością oczekują powrotu matki ze szpitala. Kobieta przeszła operację plastyczną, po której wydaje się inną osobą. Chłopcy nabierają podejrzeń, że tajemnicza kobieta z zabandażowaną twarzą jest obcym człowiekiem. To punkt wyjścia historii, której zwiastun został uznany przez liczne branżowe portale za jeden z najbardziej przerażających trailerów ostatnich lat.
"Mur" (reż. Dariusz Glazer) 28 listopada godz. 13.15 - kino Charlie, godz. 15.30 - kino Helios
Główny bohater dramatu to młody chłopak z ubogiej rodziny (Tomasz Schuchardt), zmuszony do opieki nad pogrążoną w depresji matką. Żyje z dnia na dzień, czasem kombinuje, ma smykałkę do ?męskich? zajęć. Systematycznie odkłada pieniądze w skrytce w kaloryferze i marzy o przeprowadzce do lepszego mieszkania. Glazer powraca do problematyki, która obecna była w jego krótkometrażowej ?Podróży?. Z pasją portretuje bezimiennych bohaterów dnia codziennego, którym daleko do ?wyższych sfer?. Bliżej natomiast do młodych Polaków bez perspektyw, którzy coraz częściej stają przed dylematem trudnych decyzji. I przed pytaniem gdzie budować przyszłość swoją i bliskich.
2 z 5
Filmy Petera Greenaway'a
"Klezmer" (reż. Piotr Chrzan) 30 listopada godz. 20 i 2 grudnia godz. 17.10 - kino Helios
Fikcyjna opowieść inspirowana faktami z II wojny światowej o polowaniach na żydowskich uciekinierów z getta, którzy ukrywali się w białostockich lasach w 1943 roku. Ranny klezmer zostaje przypadkowo znaleziony przez grupę Polaków zbierających szyszki. Za dostarczenie uciekiniera na posterunek można dostać pieniądze, a za jego ukrywanie stracić życie. "Bohater reprezentuje wymierający dziś i brzmiący pejoratywnie zawód klezmera - powiedział organizatorom Cinergii Piotr Chrzan - Staje się zarazem katalizatorem postaw Polaków wobec tego, jak należy postąpić w sytuacji ekstremalnie trudnej." Obraz zakwalifikowano do konkursu na ostatnim festiwalu w Wenecji. To wielkie wyróżnienie, bo w tej prestiżowej sekcji z polskich filmów pokazywane były jedynie "Sztuczki" Jakimowskiego, "Rysa" Michała Rosy oraz "Ki" Leszka Dawida.
"Wyspa kukurydzy" (reż. Georgi Owaszwili) 28 listopada godz. 19, 29 listopada godz. 17, 30 listopada godz. 19.45, 1 grudnia godz. 14.30 - kino Charlie
Pochodzący z Gruzji Ovashvili przenosi akcję swojego filmu do początku lat 90., na terytorium wojny między Gruzją i Abchazją. Na granicy tych państw życiodajna rzeka formuje wyspy, które porasta dzika przyroda. Na jednej z nich rolnik Abga buduje dom dla siebie i wnuczki, a na żyznej glebie sadzi kukurydzę. Bohaterowie żyją otoczeni przez wojsko, ale z dala od cywilizacji i walk rozgrywających się na lądzie. Ta poetycka historia opowiedziana została niemal bez słów. Z całą pewnością nie jest to kino dla każdego. Ale jeśli się na nie zdecydujemy, to czekają nas niespodzianki ? dostrzeżenie w niespiesznym rytmie tego, co umyka w kinie akcji.
"Eisenstein w Meksyku?"(reż. Peter Greenaway) 27 listopada godz. 13, 28 listopada godz. 15.15, 29 listopada godz. 19.30, 30 listopada godz. 13.15, 3 grudnia godz. 19 - kino Helios
W roku 1931 rosyjski reżyser Sergiej Eisenstein podróżuje do Guanajuato, by wyreżyserować swój film zatytułowany "Niech żyje Meksyk!". W kontakcie z nową, nieznaną mu do tej pory kulturą, artysta zaczyna przewartościowywać swoje podejście do ogarniętej stalinistycznym reżimem ojczyzny. Zmienia się także sposób, w jaki patrzy na swoją sztukę. Twórca pokazuje Eisensteina, jakiego nie znamy. To w pewnym sensie życiorys intymny, który zaskoczy wielu widzów.
"Swobodne opadanie" (reż. Georgi Palfi) 27 listopada godz. 15.45, 28 listopada godz. 11, 30 listopada godz. 17, 1 grudnia godz. 20, 2 grudnia godz. 15.15 - kino Helios
Komediodramat, a równocześnie groteska. Siedem niezwykłych historii, które łączy postać zdeterminowanej emerytki. Kobiety, która skacze z dachu wieżowca, zaglądając w kolejne okna cudzych mieszkań. Siedem pięter, siedem zupełnie różnych światów. "Palfi udowadnia, że jest stylistycznym ekwilibrystą, sprawnie żonglującym gatunkowymi matrycami. Wszystkie siedem epizodów łączy absurdalny humor, społeczna krytyka i muzyka Amona Tobina-wspomina Mariusz Mikliński. Film nagrodzony za reżyserię na festiwalu w Karlovych Varach w 2014 roku.
3 z 5
Andrzej Chyra we francuskiej produkcji
"Zaprzysięgła dziewica"(reż. Laura Bispuri) 3 grudnia godz. 17.15 - kino Helios
Psychologiczny dramat, poruszający obraz o poszukiwaniu własnej tożsamości. Główna bohaterka filmu to kobieta, która złożyła śluby czystości w zamian za możliwość życia jak mężczyzna w tradycyjnym, patriarchalnym społeczeństwie. Dziewice Kanun żyją w Albanii do dziś, "Zaprzysięgła dziewica" odwołuje się do prawa zwyczajowego, które nadal funkcjonuje w niektórych kręgach.
"Znam kogoś, kto Cię szuka" (reż. Julia Kowalski) 27 listopada godz. 15.30 i godz. 21.40 - kino Charlie; 30 listopada godz. 14.15 - kino Charlie; 2 grudnia godz. 14.15 -kino Charlie, 3 grudnia godz. 18.30 - kino Helios i godz. 21.20 - kino Charlie
Francusko-polski debiut. Rose, nastolatka z francuskiej prowincji przeżywa rozterki uczuciowe właściwe swojemu wiekowi. Scenariusz tak bardzo spodobał się Andrzejowi Chyrze, że specjalnie przyjechał do Paryża by spotkać się z reżyserką. Jego postać od samego początku jest tajemnicza, niejednoznaczna. -Od początku chciałem by mój bohater wydawał się podejrzanym polskim robotnikiem. Takim za bardzo inteligenckim. Chodziło mi o to, by widz poczuł, że prawdziwy powód leży gdzie indziej, że praca to tylko pretekst. Mężczyzna szuka porzuconego przed laty syna, którego zna Rose.
"Noc Walpurgi" (reż. Marcin Bortkiewicz) 27 listopada godz. 13.45, 30 listopada godz. 18, 1 grudnia godz. 13 i 15, 2 grudnia godz. 13.15, 3 grudnia godz. 15.30 - kino Helios
Film nagrodzony na festiwalu "Młodzi i film" w Koszalinie. Gwiazdą obrazu jest wybitna polska aktorka Małgorzata Zajączkowska, wyróżniona za najlepszą rolę kobiecą. Nagrodę przyznano za "brawurowe i bezgraniczne oddanie się roli w ramach ryzykownej konwencji". Inspiracją dla reżysera był monodram "Diva" Magdaleny Gauer w Teatrze Rondo w Słupsku. W wersji filmowej nie chciał jednak realizować monodramu, ale kameralny, zamknięty przestrzenią garderoby dramat na dwoje aktorów. Bortkiewicz nie ukrywa, że pisał scenariusz z myślą o Zajączkowskiej, z którą już wcześniej współpracował. To aktorka z ogromną charyzmą i wspaniałymi, także zagranicznymi doświadczeniami. W USA partnerowała takim znakomitościom jak Glenn Close czy Lena Olin.
"Walser" (reż. Zbigniew Libera) 29 listopada godz. 16 - kino Helios
Choć debiutant i reżyser ?Walsera? jest uznanym w Polsce i za granicą artystą wizualnym to rzecz w tym, by nie traktować jego filmu w kategoriach artystycznego eksperymentu. To zdaniem producentek bardzo stygmatyzująca etykieta. Realizatorom zależało, by widz odbierał całość jak film fabularny, który układa się w linearną historię, choć oczywiście nie pozbawioną tajemnicy. Ten film to w pewnym sensie historia magiczna, ukazująca kontrast między plemienną i antycywilizacyjną rzeczywistością niezwykłych ludzi, a światem, z którego pochodzimy.
4 z 5
Nagrodzone w Wenecji i Berlinie
"Frankofonia" (reż. Aleksander Sokurow) 27 listopada godz. 20, 29 listopada godz. 18, 30 listopada godz. 15.15, 1 grudnia godz. 13 - kino Helios
Obraz przyjęty brawami na festiwalu w Wenecji i wyróżniony prestiżową nagrodą FEDEORA, przyznawaną przez dziennikarzy zrzeszonych w Federation Of Film Critics Of Europe And Mediterranean. Wybitny dramat historyczny opowiada o próbach uratowania skarbów paryskiego Luwru podczas II wojny światowej. To nie pierwsze wyróżnienie Sokurowa w Wenecji; reżyser jest laureatem Złotego Lwa za "Fausta" z 2011 roku.
"Aferim" (reż. Radu Jude) 27 listopada godz. 17.50 i 00 - kino Charlie, godz. 21.30 - kino Helios, 28 listopada godz. 17 - kino Charlie; 29 listopada godz. 13 i 21.45 - kino Charlie, godz. 21.30 - kino Helios, 1 grudnia godz. 13 i 15 - kino Helios, godz. 21.15 - kino Charlie, 3 grudnia godz. 21.15 - kino Charlie
Obraz nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na ostatnim festiwalu w Berlinie, ex aequo z filmem "Body/ Ciało" Małgorzaty Szumowskiej. Europa Wschodnia w roku 1835. Dwaj jeźdźcy: żandarm Costantin i jego syn, poszukują zbiega - cygańskiego niewolnika, który uciekł od swojego szlacheckiego pana. Gdy natykają się na uciekiniera, przygoda wcale się nie kończy? Wysmakowane, czarno białe zdjęcia, naturalizm, oszczędne dialogi, nawiązania do stylistyki westernu i kina drogi - to tylko niektóre wyznaczniki oryginalności tej niebanalnej historii, zrealizowanej przez jednego z najciekawszych twórców rumuńskich młodego pokolenia.
"Słońce w zenicie" (reż. Dalibor Matanic) 28 listopada godz. 19.30 - kino Sukcesja
Dwa lata temu w przeglądzie poświęconym kinu chorwackiemu pokazaliśmy film Matanica "Kino Lika", bardzo kontrowersyjnie przyjęty w Chorwacji za sprawą obojętności mieszkańców chorwackiej wioski wobec głosowania w sprawie przyjęcia do UE i kompletnie różnych, nie zawsze przystających do europejskich standardów priorytetów lokalnych społeczności. Najnowszy film Chorwata opowiada o niemożliwej miłości dwojga ludzi z sąsiednich wiosek. Jak powiedział Matanic w Cannes: "Jako reżysera od wielu lat interesuje mnie problem nienawiści między bałkańskimi narodami. Wynika ona z wojny, uprzedzeń religijnych, etnicznych i politycznych. W najnowszym filmie konfrontuje hipokryzję społeczności bałkańskich w zderzeniu z jednym z najsilniejszych i najczystszych ludzkich instynktów - miłością."
"Pod elektrycznymi chmurami"- (reż. Aleksiej German Jr.) 27 listopada godz. 13.30 - kino Helios, godz. 15.30 i 21.30 -kino Charlie, 28 listopada godz. 17 i 20.45, 29 listopada godz. 21, 2 grudnia godz. 13, 3 grudnia godz., 13.45 - kino Charlie
Aleksiej German Jr. to jeden z najwybitniejszych rosyjskich reżyserów młodego pokolenia. Jego ostatni obraz to kilka przeplatających się ze sobą historii, których wspólnym mianownikiem jest Rosja na przestrzeni ostatnich 20 lat. "Zwarta, opowiedziana z rozmachem, pełna melancholii i wściekłości parabola, która za pomocą siedmiu połączonych ze sobą historii zgłębia chorą duszę współczesnej Rosji. Nowy film Aleksieja Germana Jr. to mistrzowski opis, zachwycająco nakręcony, dający do myślenia triumf nielinearnego kina" - tak po premierze w Berlinie pisał Lee Marshall ze Screen International. Na tym samym festiwalu obraz nagrodzono Srebrnym Niedźwiedziem za zdjęcia.
5 z 5
Komedia i animacja
"Moja matka"- (reż. Nanni Moretti)
27 listopada godz. 17 i 19.50, 28 listopada godz. 11.15 i 21.30, 29 listopada godz. 18.50, 1 grudnia godz. 12.30 i 17.15, 2 grudnia godz. 12.15 i 21.45, 3 grudnia godz. 17.15 i 19. 15 - kino Charlie
Moretti to twórca doskonale dziś znany. Przed laty jego komediodramat "Pokój syna" nagrodzony został Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Jego najnowsze dzieło to historia Margherity. Współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze. Bohaterka filmu jest uznaną reżyserką filmową, praca na planie jej najnowszej produkcji nie przebiega gładko. Wszystko utrudnia amerykański gwiazdor, który ledwo sobie radzi z włoskimi dialogami. Równocześnie Margherita musi sprostać wyzwaniom codzienności. Moretti odwołuje się do wątków z własnego życia, a równocześnie opowiada historię, z którą wielu z nas może się identyfikować.
"Droga do Rzymu" (reż. Tomasz Mielnik) 29 listopada godz. 11, 1 grudnia godz. 20.45 - kino Helios
Absurdalna komedia, której poetyka przywodzi na myśl znakomity "The Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona. Vašek to młody chłopak, który ulega urokowi tajemniczej femme fatale i za jej namową staje się złodziejem. W groteskowym przebraniu, w ciemnych okularach i z przyklejonymi wąsami, wsiada ze skradzionym obrazem do pociągu do Rzymu. Jego przedział pełen jest ludzi, którzy chętnie opowiadają historie ze swojego życia. To komedia metafizyczna, a równocześnie film drogi i polemika dotycząca naszej podróży przez życie.
"Czarodziejska Góra"- (reż. Anca Damian) 28 listopada godz. 21.45, 29 listopada godz. 12, 30 listopada godz. 12 - kino Helios
Zrealizowana różnymi technikami animacja i historia oparta na faktach. Niezwykła opowieść o życiu Adama Jacka Winklera, działacza antykomunistycznego ruchu oporu, którego historia mogłaby posłużyć jako scenariusz hollywoodzkiej produkcji, a jest właściwie nieznana szerszej publiczności. Winkler wyemigrował z Polski do Francji w latach 60., by tam szerzyć swoje antykomunistyczne poglądy. Organizował artystyczne manifesty i happeningi, wystawy obrazów, marsze homoseksualistów.
"Victoria"- (reż. Sebastian Schipper)
27 listopada godz. 19 - kino Charlie, 1 grudnia godz. 18.30 ? kino Helios 2 grudnia godz. 15.30 - kino Helios, 2 grudnia godz. 20 - kino Charlie
Poruszająca historia o samotności i wyobcowaniu w wielkim mieście. Jej główną bohaterką jest młoda Hiszpanka, która nie zna niemieckiego i przeprowadza się do Berlina. Niemiecki thriller prezentowany był w konkursie głównym na ostatnim festiwalu w Berlinie, gdzie został nagrodzony za zdjęcia.
Wszystkie komentarze