Więcej
    Komentarze
    Wojna była straszna nie ma co do tego wątpliwości, niemniej rozwiązania urbanistyczne (niekoniecznie architektura w szczególe) pokazują, że można podejść do sprawy całościowo, a nie fragmentarycznie próbując później posklejać elementy puzzli z różnych pudełek i liczyć na spójny efekt końcowy. Drodzy włodarze! czas na plan zagospodarowania przestrzennego CAŁEGO MIASTA!
    już oceniałe(a)ś
    14
    2
    Polacy byli kolejni w kolejce do eksterminacji zaraz po Żydach i Cyganach. To Polacy jako darmowa siła robocza budowaliby "nowe miasto". A potem do piachu.... :(
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Prawda jest taka, że miasta nigdy nie były tworem polskim. Jak już się rozwijały w czasach I RP to głównie na bazie ściągania urbanistów, architektów, artystów z Niemiec, Włoch, Niderlandów. Potem gdy doszło do eksplozji gospodarczej XIX wieku ten brak zrozumienia czym jest miasto doprowadził do braku istnienia realnych instytucji planistycznych. W efekcie wszystkie miasta kongresówki rozwijały się wtedy trochę niczym Quasimodo. W Łodzi to było widoczne najbardziej, bo nie było tej bazy w postaci dawnej tkanki, osi, terenów zielonych które można by kontynuować. Artykuł jest o czasach podczas których okupant nakreślił wiele wizji rozwoju (także tych nie opisanych) i faktycznie zauważa, że PRLowi udało się kilka z nich na szczęście zrealizować. Ale co ciekawe podobny scenariusz odbył się podczas I wojny światowej. Wtedy co prawda nie było planów germanizacji Łodzi w sensie wchłonięcia jej do Niemiec, ale pomimo tego zapadło wiele decyzji urbanistycznych, które później w latach II RP realizowano. I jak spojrzymy na historię miasta to właśnie okres II RP jest pierwszym momentem od jej powstania kiedy to przestano patrzeć na Łódź przez pryzmat działek poukładanych wzdłuż ulic, a zaczęto przez pryzmat całościowego planowania miasta - tworzenia przestrzeni publicznych, instytucji, itp.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    szkoda ze nie zdążyli zrealizować więcej ze swoich planów.
    @paelly pewnie, np. eksterminacji Polaków.... Po zrealizowaniu swoich planów Polaków nie byłoby w III Rzeszy.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @adwach2 ale miasto byłoby ładniejsze ;)
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @zanzan1 Rzym też jest ładniejszy od Łodzi. I co z tego?
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    @paelly na pewno nie było by cie na swicie !
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Jest taka książka niemiecka "Der Osten des Warthelandes" - niezłe zdjęcia.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Miałem wtedy 10 lat i wszystko osobiście pamiętam.Mieszkałem przy ulicy Zgierskiej widziałem Nioemców wkraczających do Lodzi .Nie potrzebuję improwizacji dziennikarzy.
    @tegora1
    Ten naród nigdy nie pójdzie do przodu, kiedy nie nauczy się rozróżniać, że czym innym są doświadczenia, a czym innym wiedza. Sorry ale nic nie wiesz o tamtych czasach i nawet nie oto chodzi, że byłeś dzieckiem. Zresztą podobnie jak pewnie niewiele wiesz o procedurach planistycznych z czasów PRLu, czy nawet dzisiejszych. Czemu? Bo przy tym nie pracowałeś.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Hitler zaplanował autostrady dookoła miasta i BANG! 100 lat później mamy autostrady. Ktoś w Rzeszy musiał pokochać Łódź skoro tak wielkie i wspaniałe plany były czynione co do miasta. Czy może Niemcy robili takie plany dla każdego okupowanego miasta? Tylko pozazdrościć zdolności patrzenia w przyszłość. W dzisiejszych wojnach myśli się raczej o burzeniu i budowaniu budynków przemysłowych dla swojej (amerykańskiej) korzyści.
    @ksobier
    Autostradę w granicach miasta to mamy tylko jedną: A1.
    Reszta to drogi ekspresowe S8 i S14 oraz autostrada A2 w oddaleniu od Łodzi.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @ksobier
    Generalnie w tamtym okresie już każde państwo planowało sieć autostrad, II RP też miała od lat strategię ich rozbudowy. Nie mniej fascynuje mnie, że akurat wskazałeś na tą kwestię jakby była najważniejsza w kontekście funkcjonowania miasta.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Kto mieszka w Łodzi, sam sobie szkodzi.
    już oceniałe(a)ś
    5
    15