To pierwsza łódzka prywatna porodówka. Działa na Teofilowie (ul. Szparagowa) od siedmiu lat, ale jej historia jest znacznie dłuższa. W 1993 roku dwóch ginekologów-położników dr Waldemar Lech i Sławomir Sobkiewicz z Kliniki Położnictwa Akademii Medycznej założyło Salve.
Najpierw były gabinety lekarskie w kamienicy przy ul. Struga. Po kilku latach powstała tam sala operacyjna. W 2000 roku Salve dostało kontrakt z NFZ na zabiegi ginekologiczne i chirurgiczne. Pacjentów zaczęło przybywać, właściciele kliniki postanowili zbudować prywatny szpital i przy okazji spełnić swoje marzenia. - Pracując w Akademii Medycznej jeździłem na staże do klinik w całej Europie - mówi dr Sobkiewicz. - Widziałem rzeczy na tamte czasy nie do wiary. W Holandii, czy Szwajcarii standardem był poród rodzinny w jednoosobowych salach. W latach 80. i 90. w Polsce takie rzeczy nie mieściły się ludziom w głowach. Ale kiedy w Polsce pojawiła się szansa uzyskania kontraktów od NFZ, można było pomyśleć o szpitalu, w którym pacjenci będą leczeni w wyższym standardzie, niż ten, który oferuje uspołeczniona służba zdrowia.
W 2008 roku otwarto szpital Salve. Już na pierwszy rzut oka wygląda inaczej, niż publiczne placówki. Fasadę dwupiętrowego budynku zdobi fantazyjny, czerwony wzór. Na parterze są poradnie specjalistyczne. Pod gabinetami nie ma kolejek, w rejestracji panie w firmowych uniformach chętnie odpowiadają na pytania pacjentów.
Na piętrach są oddziały szpitalne różnych specjalności. Na Położnictwie ciężarne leżą w gustownie urządzonych jedno-, dwuosobowych salach z łazienkami i klimatyzacją, wygodnymi szpitalnymi łóżkami i telewizorami LCD.
Każda rodząca ma do dyspozycji całą salę porodową - jedną z dwóch. We wszystkich są meble i akcesoria ułatwiające poród: nowoczesne łóżka, piłki, worki sako, drabinki i specjalny zydel ułatwiający poród w pozycji wertykalnej. W sali mile widziani są bliscy pacjentki.
Jeśli z porodem drogami natury są problemy, ciężarna jest przewożona na jedną z dwóch sal operacyjnych, gdzie wykonywane jest cesarskie cięcie.
W szpitalu jest oddział neonatologiczny, który ma drugi stopień referencyjności w trzystopniowej skali. To znaczy, że jeśli na porodówce przyjdzie na świat dziecko wymagające leczenia (infekcje, żółtaczka, problemy z oddychaniem), nie musi być przewożone karetką do Matki Polki, albo Pirogowa . Na neonatologii w Salve mogą być leczone wcześniaki od 32 tygodnia, ważące niewiele więcej, niż kilogram.
Otwarcie Salve spowodowało, że pozostałe łódzkie porodówki zaczęły podnosić standard. Gdy okazało się, że znieczulenie do porodu jest na Szparagowej sprawą oczywistą w innych szpitalach nagle okazało się, że można je podawać. Ale do dziś żaden łódzki szpital nie przebił pomysłu położników z Bałut, którzy pierwszym swoim pacjentom fundowali wyprawki. Przez cały pobyt w szpitalu gwarantują mamie i dziecku kompletną wyprawkę, dzięki czemu przyjeżdżająca do porodu nie musi zabierać ze sobą wielkich toreb pełnych ubrań, wkładek, żeli, maści, czy pieluch. I jeszcze jedno: rodząca ma możliwość wyboru menu z bogatej karty dań zgodnych z zaleceniem lekarza.
Ważne informacje Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego: dr n. med. Wojciech Wiliński
* Szpital działa w systemie rooming-in - dziecko przebywa z matką.
* Pokoje dwuosobowe z nowoczesnymi łóżkami, z łazienkami i klimatyzacją.
* Telewizja bezpłatna.
* Internet (wi-fi) - jest.
* Parking - bezpłatny przed szpitalem.
* 2 sale porodowe (jednoosobowe) - do porodu naturalnego wyposażone w nowoczesne-regulowane łóżko porodowe, worek sako, piłkę porodową, prysznic, zydel, telewizor i sprzęt hi-fi.
* 2 sale operacyjne umożliwiające poród przez cesarskie cięcie.
* Oddział neonatologiczny - drugi poziom referencyjności.
* Znieczulenie na życzenie.
* Poród w dowolnej pozycji.
* Ochrona krocza.
* Poród rodzinny (tylko naturalny).
* Diagnostyka żółtaczki noworodkowej - nieinwazyjna.
* Psycholog na oddziale.
* Godziny odwiedzin: bez ograniczeń.
* Dla pacjentek bezpłatne porady w zakresie karmienia naturalnego i pielęgnacji noworodka.
* Muzyka na sali porodowej.
* Porady położnej z certyfikatem międzynarodowego doradcy laktacyjnego.
* Poradnia laktacyjna.
* Pokój laktacyjny na oddziale.
Wszystkie komentarze