Pałac Poznańskiego
Choć sporo to kosztuje, łodzianie chcą mówić ''tak'' we wnętrzach pałaców, muzeów i hoteli. Większość z nich to obiekty znajdujące się w obszarze Wielokulturowego krajobrazu przemysłowego Łodzi, który został niedawno uznany za Pomnik Historii. Łodzianie wyraźnie doceniają ten prestiżowy tytuł. I są gotowi zapłacić za świętowanie w jednym w wyróżnionych miejsc.
Zdecydowanie najczęściej wybierają Pałac Poznańskiego, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi. To jednocześnie jedna z najdroższych ofert dla zakochanych. Całkowity koszt wynajmu i przygotowania sali wynosi 2,5 tys. zł netto. Realnie trzeba więc zapłacić ponad 3 tys. zł. Jeśli główni bohaterowie uroczystości zdecydują się również na wesele, mogą negocjować stawki.
Najczęściej przysięga małżeńska składana jest w sali jadalnej, ale bywa, że ''klienci'' wybierają salę lustrzaną. W sezonie letnim przechodzą na składanie życzeń do pałacowego ogrodu. - Organizujemy takie uroczystości już od 10 lat. Bardzo często są to śluby par mieszanych, z reguły pochodzących z Łodzi Polek, które wychodzą za mąż np. za Szkotów. I to właśnie po ślubach dostajemy najwięcej podziękowań, a wiele par wraca do nas na przyjęcie z okazji chrzcin dziecka - opowiada Maria Barud.
XIX-wieczny Pałac Poznańskich fabrykant kupił w 1877 r. Wówczas była to narożna kamienica o skromnej elewacji i budynek magazynowy. Obecną formę pałac zaczął zyskiwać w wyniku przebudowy w 1898 roku według projektu Juliusza Junga i Dawida Rosenthala. Decyzja o kolejnej modernizacji została podjęta w 1901 roku, już po śmierci Izraela Poznańskiego. Projektował i realizował ją Adolf Zelingson, a nadzór nad nią przyjął Franciszek Chełmiński. Prace ukończono w 1903 roku. Rezydencja uzyskała wtedy kształt architektoniczny podobny do dzisiejszego. Wnętrzom nadano bogaty i pełen przepychu charakter.
Wystrój sal pałacu jest eklektyczny i nawiązuje do stylów drugiej połowy XIX wieku przy jednoczesnym zastosowaniu dekoracji secesyjnej. Korpus główny budynku ma monumentalny neobarokowy charakter z bogatą dekoracją i alegorycznymi rzeźbami gloryfikującymi przemysł i podkreślającymi rolę fabrykanta w przemysłowym mieście. Nad budynkiem dominują kopuły, które kryją reprezentacyjną jadalnię i salę balową.
Od 1975 roku w głównym budynku Pałacu mieści się Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Wszystkie komentarze