Helios
Helios SA to największa sieć kin w Polsce pod względem liczby obiektów. Dysponuje 35 kinami. Ma łącznie 185 ekranów i ponad 39 tys. foteli. Spółka koncentruje się głównie na miastach małej i średniej wielkości, ale jej kina są również w największych aglomeracjach Polski, m.in. w Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu.
Początki działalności firmy związane są z kinem Bałtyk w Łodzi. Powstało ono w 1927 r. Działało pod nazwami Reduta, Splendid, Europa i Roxy. Jako pierwsze w Polsce miało panoramiczny ekran. Po remoncie i z nowym wyposażeniem w latach 80. i 90. stało się jednym z najnowocześniejszych i największych kin w Polsce.
W czasach świetności pod Bałtykiem stali tzw. konikowie. Dzisiaj wydawać to się może nie do pomyślenia, ale wtedy wykupywali oni bilety w kasie i sprzedawali z zyskiem pod kinem. Bałtyk długo opierał się multipleksom, ale w końcu poległ. 20 września kino zostanie uroczyście zamknięte.
Pustkę po Bałtyku ma wypełnić inwestycja Heliosa w powstającym właśnie centrum rozrywkowo-handlowym Sukcesja. Kino powstanie przy skrzyżowaniu ul. Politechniki z Rembielińskiego. ? Postaramy się, żeby kino, które tam powstanie, było najlepszym i najnowocześniejszym w Łodzi. Będzie w pełni cyfrowe, z co najmniej czterema salami przeznaczonymi do projekcji 3D ? opowiada Tomasz Jagiełło, prezes CF Helios.
Nowe kino będzie miało dziewięć sal, powierzchnię 3,7 tys. m kw. i pomieści 1,8 tys. widzów.
Sieć cały czas się rozrasta. Oprócz multipleksu w Łodzi w tym roku firma otworzy obiekty na wrocławskich Bielanach i w Białymstoku. W 2016 r. planowane są otwarcia w Gdańsku (w galerii Metropolia) i w Poznaniu (w galerii Posnania). W 2017 r. ma zostać otwarty obiekt w Katowicach (w galerii Echo).
Spółka mocno inwestuje. W sierpniu kupiła kilka włoskich konkurencyjnych marek. Łączna wartość podpisanych umów wyniosła wtedy około 4,6 mln euro. Wcześniej Wielton za ponad trzy czwarte akcji największego francuskiego producenta naczep i przyczep do ciężarówek Fruehauf Expansion zapłacił 9,5 mln zł.
Wszystkie komentarze