Po ogłoszeniu zwycięzców pierwszej edycji budżetu obywatelskiego byłam szczęśliwa, że lista zadań jest tak różnorodna. Moi redakcyjni koledzy utyskiwali wówczas, że wygrały wnioski zwyczajne, bez polotu i fantazji. Jakieś chodniki, przyszkolne boiska i osiedlowe uliczki. Wiele osób sądziło, że partycypacja społeczna to dawanie pieniędzy na coś ekstra. Ekstrafestiwale, ekstramiejsca i ekstrainwestycje. Codzienność okazała się jednak o wiele ważniejsza. Podobnie było w Porto Alegre, gdzie pod koniec lat 80. XX w. budżet partycypacyjny się narodził. Brazylijczycy marzyli wówczas o tym, co z wyrazem ''ekstra'' niewiele ma wspólnego: o brukowaniu ulic i kanalizacji. W Łodzi projektów ''ściekowych'' zgłaszać już nie musimy, ale wciąż wielu z nas chciałoby utwardzić którąś z gruntówek. I wciąż mamy sporo problemów dnia codziennego. Tych dużych, które kłują w oczy tysiące łodzian. I tych malutkich, o których wie jedynie garstka ludzi. Symbolem stał się kocioł ze żłobkowej kuchni, o który zabiegali jej pracownicy. Podobnie jak podnośnik transportowo-kąpielowy, który udało się wywalczyć seniorom jednego z DPS.
Typując wnioski, pamiętajmy o tych niedużych i niedrogich. Im potrzeba niewiele, by znalazły się wśród wygranych, a radość jest równie duża jak ta z woonerfów. Jeden z pięciu głosów dzielnicowych warto odstąpić na któryś z mikroprojektów. Nawet jeżeli sami nie odczujemy jego realizacji.
Dziś wybieranie zadań smakuje niemal równie dobrze jak na początku. Wypieki na twarzy może nieco mniejsze, ale pomysłowość łodzian utwierdza mnie w przekonaniu, że Łódź kreuje. W tym roku emocji jest nawet nieco więcej. Możemy przecież sami zdecydować, którą z dzielnic chcemy wesprzeć. Oto efekt moich typowań dla każdej z nich, choć wiem, że ostatecznie wybiorę tylko jedną.
Głosowanie na formularzach papierowych trwa do niedzieli do godz. 18 (Bałucki Ośrodek Kultury ''Rondo'', ul. Limanowskiego 166, Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1, ul. Zawiszy Czarnego 39, Ośrodek Kultury ''Górna'', ul. Siedlecka 1, Dom Kultury ''502'', ul. Gorkiego 16, Pałac Młodzieży, ul. Wyszyńskiego 86 oraz Urząd Miasta Łodzi: ul. Zachodnia 47, al. Piłsudskiego 100, al. Politechniki 32, ul. Krzemieniecka 2b i ul. Piotrkowska 153). A w systemie internetowym głosy można oddawać nieco dłużej, bo aż do północy. Szczegóły na stronie www.budzet.dlalodzi.info.
Wszystkie komentarze