Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera
Rektorat PWSFTviT mieści się przy ul. Targowej 61/63 w zabytkowej willi wybudowanej w 1903 r. Zaprojektował ją Franciszek Chełmiński, nadając budowli renesansowy styl. Gdy w 1918 roku jej właścicielem został przemysłowiec Oskar Kon, budynek przebudowano według jego koncepcji. Do dzisiaj utrzymany jest w eleganckim, skromnym stylu klasycystycznym. W czasie II wojny światowej willa została przejęta przez niemieckich okupantów. Kon musiał ją opuścić już w pierwszych miesiącach okupacji, wcześniej naziści zmusili go do bycia dozorcą we własnym pałacu. W 1945 r. budynek przejęły komunistyczne władze państwowe. Niestety po latach wojennej zawieruchy, w willi nie zostało prawie nic z dawnego wystroju wnętrz.
W 1948 r. pałacyk został siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej. Od tego momentu można zacząć odliczanie lat jego największej świetności. W 1958 roku Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa połączyła się ze Szkołą Aktorską tworząc dzisiejszą Filmówkę. Jej pierwszym rektorem został Jerzy Toeplitz. Ale już wcześniej w murach willi przebywały takie sławy świata filmu i teatru jak: Leon Schiller, Kazimierz Dejmek, Andrzej Munk, Janusz Morgenstern, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz czy Roman Polański.
Najbardziej znanym miejscem w budynku są schody. Ich legenda sięga lat 50., kiedy to w czasie przerw między zajęciami ponoć toczyły się na nich żarliwe dyskusje artystyczno-światopoglądowe. Do kilku stopni przyczepione są nawet pamiątkowe tabliczki, które przypominają, kto na tych schodach siedział i kto z nich skakał.
Wszystkie komentarze