Promenadowa 2 i Zielona 8 (dziś aleja Kościuszki)
Synagoga, która stała u zbiegu ulic Promenadowej 2 i Zielonej 8 nazywana była wielką i postępową. Potrzebowała jej powiększająca się wspólnota Żydów postępowych. Została wybudowana z inicjatywy fabrykantów (m.in. Izraela Poznańskiego) przy poparciu władz miasta. Budowa z przerwą spowodowaną kryzysem gospodarczym trwała sześć lat. Dobiegła końca w 1887 roku. Otwarcie było dużym wydarzeniem, o czym świadczą źródła z epoki: "Wspaniały gmach nowej świątyni otrzymał strój świąteczny - krzewy i kwiaty egzotyczne zapełniły plac, a przy balustradzie żelaznej, na zgrabnych palikach, rozwieszono chorągwie i festony dookoła świątyni. (...) prezes I. K. Poznański wygłosił stosowną przedmowę, podając p. gubernatorowi klucze do synagogi na aksamitnej poduszce (...) rozpoczęła się właściwa ceremonia inauguracyjna, zakończona polskim kazaniem dr Klügera i hymnem narodowym, odśpiewanym przez chóry synagogi z towarzyszeniem orkiestry".
Archiwum Państwowe w Łodzi
Kantorem został obdarzony potężnym barytonem Hilel Alterman. Zapisał się jako wspaniały interpretator melodii i tekstów liturgii żydowskiej. Tu nauczał doktor Markus Braude . Pochodził ze starej rabinicznej rodziny, studiował filozofię w Berlinie i Freiburgu u samego Wilhelma Diltheya, organizował w Łodzi szkolnictwo żydowskie, angażował się w działanie partii syjonistycznej i był senatorem (1922-1927). Budowlę porównywano z warszawską synagogą na Tłomackiem. Łódzką Wielką Synagogę zdobiło siedem kopuł i bogate orientalne motywy we wnętrzu. Nie podlegała ona pod Dozór Bożniczy, ale zajmowało się nią specjalnie powołane Towarzystwo Synagogi Żydowskiej.
Spalenie Wielkiej Synagogi przez Niemców w listopadzie 1939 roku stało się symbolem tragicznych losów społeczności żydowskiej w Łodzi.
Archiwum Państwowe w Łodzi
Wszystkie komentarze