Fot. Agnieszka Rodowicz
Mazowieckie
Mazowiecki Szlak Tradycji
Ponad dwieście miejsc skupionych na kilku ścieżkach tematycznych takich jak: kulinaria, architektura wiejska, rękodzieło oraz muzyka i taniec. Wszystko zebrane i skatalogowane na jednej stronie internetowej. Hasło szlaku to: "Co krok, to obyczaj". I tego należy się spodziewać.
- Na szlaku spotkasz twórców, którzy z pasją uprawiają tradycyjne formy rękodzieła. Możesz zaprosić ich na warsztaty, zamówić u nich przedmioty, które wykonują lub zaangażować ich do współpracy przy artystycznych projektach. Nasze ścieżki prowadzą także do świata tradycyjnej muzyki i tańca. Na szlaku znajdziesz informacje jak skontaktować się z kapelami, zespołami czy solistami. Możesz zaprosić ich do wzięcia udziału w koncercie, potańcówce, warsztatach, nagraniach - zachęcają twórcy projektu Mazowiecki Szlak Tradycji.
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
To piękne miejsce ze wspaniałą historią, poświęcone nie tylko romantyzmowi, ale przede wszystkim postaci jednego z wieszczów, Zygmuntowi Krasińskiemu.
PAWEL FABIJANSKI
Muzeum działające na terenie zespołu parkowo-pałacowego składa się z trzech części. Pierwsza to neogotycki zameczek z lat 40. XIX wieku, ślubny prezent dla Zygmunta od ojca. Oglądać tam można stałą wystawę biograficzną poświęconą poecie. W księgozbiorze muzeum znajdują się m.in. wczesne wydania utworów Krasińskiego, jak również korespondencja, zbiory grafik i map. Druga część to z kolei zbudowana w tym samym stylu oficyna dworska, miejsce wystaw czasowych. A ekspozycja poświęcona polskiemu romantyzmowi i dziejom Polski przełomu XVIII i XIX wieku znalazła się w najnowszej budowli, dworze zbudowanym w 2008 r., ale według dawnych projektów. Do najciekawszych eksponatów należy m.in. teczka Napoleona zdobyta przez Rosjan nad Berezyną.
Wszystkie komentarze