Dom bankowy Wilhelma Landaua
ul. Piotrkowska 29
Zaczęło się w Warszawie. W 1857 roku, w kamienicy przy Orlej 6, Wilhelm Landau otworzył swój kantor wekslowy. Trzynaście lat później przy Piotrkowskiej 39 powstała jego pierwsza łódzka filia. Ale najbardziej okazały budynek, jakiego właścicielem był Wilhelm Landau, stanął w 1902 roku u zbiegu Piotrkowskiej i ówczesnej Nowocegielnianej (dzisiejszej Więckowskiego). O jego przeznaczeniu przypomina zdobiąca frontową elewację głowa Merkurego, rzymskiego boga handlu. Otaczają ją liście i roślinne ornamenty, typowe dla architektury secesyjnej. Widnieje tutaj także wpleciony w dekoracje roślinne inicjał "WL"należący do Wilhelma Landaua. Dodatkowo fasadę zdobią lwie głowy oraz męskie i kobiece maski.
Szymon Bujalski
Trzeba pamiętać, że bank zajmował jedynie pierwsze piętro budynku. Parter przeznaczony był na sklepy, był tu m.in. skład zegarków i magazyn jubilerski Aarona Kantora oraz skład metalowej galanterii Ludwika Heniga. Wyższe kondygnacje przeznaczono na luksusowe mieszkania na wynajem. Współcześnie układ ten zmienił się. Właścicielem nieruchomości jest Spółdzielnia Spożywców "Społem". Na parterze są delikatesy, a nad nimi pomieszczenia biurowe.
Dzisiaj właścicielem dawnego domu bankowego jest Spółdzielnia Spożywców "Społem". Na parterze mieszczą się delikatesy, a na wyższych kondygnacjach znajdują się pomieszczenia biurowe. Właścicielem nieruchomości jest Spółdzielnia Spożywców "Społem". Na parterze są delikatesy, a nad nimi pomieszczenia biurowe.
Wszystkie komentarze