Rewitalizacja obszarowa śródmieścia, która pochłonie ponad miliard złotych, obejmie osiem kwartałów. Wraz z postępem prac projektantów i architektów coraz więcej wiadomo o planowanych zmianach. Jednym z kwartałów czekających na odnowę jest ten obejmujący plac Wolności i jego okolicę. ''Wyborcza'' dowiedziała się, jak ma wyglądać po zakończeniu rewitalizacji.
Jednym z trzech głównych miejsc w obszarze jest Stary Rynek. ? To dziś przestrzeń niczyja, zapomnianą, pustą. Niewiele się tam dzieje i niewiele osób chce tam przebywać. Wierzymy jednak, że po zmianach przestrzeń ta stanie się dla łodzian o wiele bardziej przyjazna i będzie tętnić życiem ? ma nadzieję prezydent Hanna Zdanowska.
Co ma sprowadzić życie na podupadły rynek? To chociażby włożona w posadzkę fontanna z dyszami, a także nowa zieleń, która otoczy rynek z trzech stron, tworząc ''podkowę'' otwartą w kierunku''parku śledzia''. Przywrócona ma być także funkcja handlowa ? w południowej części Starego Rynku pojawią się pawilon oraz wiaty. Raz sprzedawane będą w nich kwiaty, innym razem ryby czy zdrowa żywność.
Wieczorami na rynku działać mają restauracje. By stworzyć jak najwięcej miejsca dla stolików, drzewa sadzone będą w kratach. Stary Rynek ma być też przystosowany do montażu sceny umożliwiającej organizację imprez plenerowych.
By ułatwić mieszkańcom dostanie się na rynek, w bezpośrednim otoczeniu pojawią się dodatkowe przystanki tramwajowe. Będą też miejsca do czasowego postoju autobusów wycieczkowych i dodatkowa strefa parkowania dla samochodów przy ul. Nowomiejskiej, a zachowana zostanie obecna stacja roweru publicznego. Stary Rynek ma być łatwo dostępny dla wszystkich, w tym niepełnosprawnych, dlatego znikną wszelkie bariery i schodki.
Projektanci zaproponowali zaznaczenie w posadzce rynku granic dawnego Litzmannstadt Ghetto oraz traktu łęczycko-piotrkowskiego. Obelisk upamiętniający nadanie Łodzi praw miejskich zostanie zaś przeniesiony i zyska nową formę.
Rzut na projekt przebudowy Starego Rynku:
opracowania firmy Egis Polska Inżynieria
Przykładowa fontanna na Starym Rynku:
opracowania firmy Egis Polska Inżynieria
Wszystkie komentarze