Niedziela, godz. 20.30, EC1, ul. Targowa 1/3
Animator to największy w Polsce festiwal poświęcony animacji, organizowany od 2008 roku w Po-naniu. Festiwal powołano do życia z okazji obchodów 60-lecia polskiej animacji. Każda edycja to ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery i rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. W tym roku publiczność poznała twórczość czeskiej artystki Michaeli Pavlátovej, która znalazła się także w jury tegorocznej edycji. Gośćmi festiwalu byli m.in. Zbigniew Rybczyński, Bracia Quay, John R. Dilworth i Emily Hubley.
W ramach pokazów "Animator on tour" publiczność będzie miała okazję obejrzeć najciekawsze produkcja z całego świata, nagrodzone przez międzynarodowe jury w Poznaniu. Filmy krótkometrażowe oceniali w tym roku Mateusz Solarz, muzykolog i śpiewak, producent Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima; Michaela Pavlátová, nominowana do Oscara czeska reżyserka filmów animowanych, laureatka Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Hiroszimie i Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz Špela Čadež, niezależna reżyserka i producentka filmów animowanych ze Słowenii. Filmy pełnometrażowe oceniali: Margaret Parsons, kuratorka działu filmowego Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie; Paweł Sitkiewicz, historyk kina i mediów, profesor Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stanislav Sokolov, rosyjski reżyser animacji poklatkowych, absolwent WGIK. ? Trzon Animatora stanowią konkursy filmów krótkich i długometrażowych, pozwalające zapoznać się widzom z najnowszymi trendami w światowej animacji - mówi Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny festiwalu.
W Łodzi pokazy zostaną zorganizowane na dziedzińcu EC1.
Udział w projekcjach jest bezpłatny.
Program "Animator on tour"
"Before Love"
Igor Kovalyov, Rosja 2015 / Grand Prix Festiwalu, Złoty Pegaz.
Tytuł filmu sugeruje, że to, co przydarza się bohaterom, nie jest jeszcze prawdziwą miłością. Ludzkie ułomności prowadzą do dramatów.
"Ślepa Vaysha"
Theodore Ushev, Kanada 2016 / Srebrny Pegaz i Nagroda Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Od urodzenia lewe oko Vayshy widzi tylko przeszłość, a prawe - przyszłość. Nie widzi za to teraźniejszości. Opowieść o szukaniu pocieszenia we wspomnieniach i budowaniu nadziei.
"Ostateczna Rozgrywka"
Phil Mulloy, Wielka Brytania 2015 / Brązowy Pegaz.
Po ciężkim tygodniu w biurze Richard i George lubią w weekendy pograć dla przyjemności w gry wojenne.
"Król Olch"
Georges Schwizgebel, Szwajcaria 2015 / Nagroda za najlepszy film muzyczny.
Ojciec z synem pędzą konno przez las. Chore dziecko widzi w majakach Króla Olch, który fascynuje go i przeraża. Film oparty na motywach ballady Goethego "Król olch" z muzyką Schuberta i Liszta.
"O matce"
Dina Velikovskaya, Rosja 2015 / Nagroda specjalna rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Film o matce, która dała z siebie tak wiele, że nic jej nie zostało. Wtedy życie otworzyło przed nią nowe możliwości.
"Figury niemożliwe i inne historie II"
Marta Pajek, Polska 2016 / Nagroda specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Bohaterką jest kobieta, która potyka się i przewraca. Kiedy wstaje, odkrywa, że jej dom posiada nieoczekiwane właściwości - zbudowany jest z paradoksów i wypełniony iluzjami.
"Kinki"
Izumi Yoshida, Polska 2015 / Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka i Nagroda dyrektora artystycznego.
Abstrakcja w konwencji horroru i thrillera psychologicznego. Bohater - morderca koduje w pamięci obrazy, by dokonać rekonstrukcji pewnej zbrodni.
"Sexy laundry"
Izabela Plucińska, Niemcy, Kanada, Polska 2015 / Nagroda publiczności za krótki metraż.
Czy po 25 latach w związku można rozpalić namiętność od nowa? Komedia erotyczna wykonana techniką animacji modelinowej, przedstawiająca intymne życie Alicji i Henryka, pary pięćdziesięciolatków otępiałych od małżeńskiej rutyny.
"Niezłe jaja!"
Penny Lane, USA 2016 / Nagroda specjalna za pełen metraż
Ta pomysłowa, zabawna i zwariowana opowieść jest w dużej mierze oparta na faktach. Pokazuje historię Johna Romulusa Brinkleya, lekarza z Kansas, który w roku 1917 wpadł na pomysł, żeby leczyć impotencję u mężczyzn przeszczepiając im kozie jądra.
Wszystkie komentarze