Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt
AnimArt wszedł do kalendarza łódzkich imprez kulturalnych w ubiegłym roku. Waldemar Wolański, szef Teatru Lalek "Arlekin" i dyrektor artystyczny AnimArtu, postanowił kontynuować tradycję Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy oraz Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej -TrotuArt". Animację teatralną połączył z filmową.
Uczestników drugiej edycji AnimArtu wybrał Rod Petrovic, dyrektor World Puppet Carnival. Z nadesłanych zgłoszeń wybrał propozycje 32 grup teatralnych. Zrealizowane w różnych technikach spektakle będzie można oglądać na trzech scenach Teatru Lalek "Arlekin" (za drugą małą scenę posłuży sala prób), w foyer oraz w plenerze: na rynku Manufaktury i w pasażu Schillera. Festiwal otworzy parada - wszyscy uczestnicy przejdą ulicą Piotrkowską. Trybuna stanie przed domem handlowym Magda. Start - o godz. 14. Na rynku Manufaktury Rosjanie zagrają "Pietruszkę", a oficjalnie AnimArt otworzy holenderski Magisch Theatertje z przedstawieniem "Exuvia".
W programie znalazły się spektakle tradycyjne - "Nić" malezyjskiego Puppet Ku's Theatre, "Świat" Taowaru Maori Puppet z Nowej Zelandii czy "Pierwszy człowiek na ziemi" grupy Nardthaya Burapha z Tajlandii. Niektórzy biorą na warsztat znane wszystkim bajki. Figurentheatre Michael ze Szwajcarii pokaże swoją wersję "Kota w butach", estoński Theatre Tuuleveski Johvi - "Trzy małe świnki", hiszpański Los Claveles Teatro - "Siedem koźlątek". AnimArt World Puppet Carnival to nie tylko propozycje dla dzieci. Dla dorosłych przeznaczony jest np. spektakl "Historia Gina" włoskiego Crochet Puppet Theatre i "Gruba kobieta gra Medeę" Julia Raab Theatre z Niemiec. Polskę reprezentują Arlekin i Groteska. Gospodarz zaprezentuje "DekAmore" na podstawie wybranych opowieści z "Dekameronu" Boccaccia, Teatr Groteska - plenerowe widowisko "Smoki".
Za część filmową odpowiada w tym roku łódzka firma Momakin. Hasłem przewodnim są "Rewolucje". - Różnie rozumiane: artystyczne, estetyczne, ale też historyczne - wyjaśnia Paulina Zacharek z Momakin. Do końca września na rynku Manufaktury i w łódzkiej Szkole Filmowej prezentowane będą filmy krótkometrażowe (m.in. z Tajwanu, Argentyny, USA, Europy i Meksyku) i studenckie etiudy. Wieczorami - animacje pełnometrażowe. Oferta edukacyjna to warsztaty ze specjalistami, m.in. z Timem Allenem, brytyjskim animatorem, który pracował m.in. z Timem Burtonem nad "Gnijącą panną młodą".
Bilety na spektakle kosztują 20 zł, karnet - 320 zł. Wydarzenia z sekcji filmowej są bezpłatne.
Wszystkie komentarze