ms
1 z 10
Wirtualna rzeczywistość
W siedzibie Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36 za pomocą specjalnych okularów VR będzie można obejrzeć rekonstrukcję słynnej Sali Neoplastycznej. O godz. 18 rozpocznie się artystyczny performance "POE MAT" Cezarego Bodzianowskiego, który będzie można obserwować z perspektywy pomieszczeń biurowych, na co dzień niedostępnych dla publiczności. Równie ciekawie zapowiada się wizyta w ms2 (ul. Ogrodowa 19). Na wystawie "Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku" zaaranżowane zostaną stanowiska do wirtualnego kontaktu ze sztuką. Obie placówki będą otwarte od godz. 18, ostatnie wejście zaplanowano 30 minut po północy.
MARCIN WOJCIECHOWSKI
2 z 10
Wizyta w EC1
W EC1 (ul. Targowa 1/3) na pół roku przed oficjalnym otwarciem po raz pierwszy publiczność będzie mogła odwiedzić Centrum Nauki i Techniki. Zaplanowano pięć wycieczek. Bezpłatne wejściówki można rezerwować na stronie www.planetariumec1.pl. Tam też można znaleźć bilety na pokazy w Planetarium odbywające się w godz. 20-23. Z kolei Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza do niedostępnej na co dzień przestrzeni pod Halą Maszyn, gdzie będzie można obejrzeć zapowiedź wystawy "Mechaniczne oko". Zwiedzający poznają działanie dawnych projektorów jak i współczesnych technologii filmowych. W godz. 18-22 wyświetlane będą tam filmy, a w budkach fotograficznych zwiedzający mogą sobie zrobić zdjęcia w stylizacjach przedwojennych gwiazd kina.
Fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Wyborcza.pl
3 z 10
"Dętka" w ciemności
Muzeum Kanału "Dętka" to podziemny owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Został zaprojektowany przez brytyjskiego inżyniera, Williama Lindleya. Korytarzem "Dętki", wykonanym z czerwonej cegły można obejść Plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry, jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że swobodnie można nim spacerować. W tym roku zwiedzający zejdą do tunelu w ciemności, tylko w świetle lamp czołówek. Muzeum będzie można zwiedzać od godz. 18 co 15 minut w grupach 10-osobowych. Ostatnie wejście 45 minut po północy.
4 z 10
Łódzka awangarda
W Noc Muzeów tradycyjnie otwarty dla zwiedzających będzie Pałac Izraela Poznańskiego (ul. Ogrodowa 15). Liczące po 250 osób wycieczki będą wpuszczane o pełnych godzinach, od godz. 18 do północy. Poza kolejką do muzeum mogą wejść dzieci z opiekunami, które przyniosą rysunki stworzone na temat "Moje wymarzone muzeum". Prace staną się częścią wystawy przygotowywanej na Dzień Dziecka. Oprócz ekspozycji stałych w ramach obchodów Roku Awangardy zostanie zainaugurowana wystawa "Podążając za Strzemińskim... Artyści awangardy łódzkiej ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi" prezentująca dzieła Władysława Strzemińskiego i jego uczniów.
Fot. Tomasz StaÄczak / Agencja Wyborcza.pl
5 z 10
Rzemiosła dawnej Łodzi
Aż cztery wystawy czasowe można zwiedzić w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282). O godz. 18 odbędzie się wernisaż ekspozycji "Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego". W znajdującym się przy muzeum skansenie odtworzony został budynek warsztatu Potrzebowskich. Będzie można spotkać najstarszą córkę założycieli pracowni, która zaprezentuje sposób działania maszyn hafciarskich i opowie o realiach życia łódzkich rzemieślników. Aby uhonorować niedawno zmarłą wybitną artystkę Magdalenę Abakanowicz, pokazany zostanie jej słynny "Abakan trójczęściowy czarny", dzieło zaprezentowane pierwotnie podczas I Międzynarodowego Triennale Tkaniny w 1972 roku.
Ze zbiorów Muzeum Kinematografii
6 z 10
Noc z kinem Machulskiego
Tematem przewodnim Nocy Muzeów w Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1) będzie twórczość Juliusza Machulskiego. Z okazji 35. rocznicy premiery "Vabanku" i 30. rocznicy realizacji komedii "Kingsajz" zaprezentowane zostaną eksponaty z tych filmów. Rekwizyty będzie można podziwiać na dziedzińcu muzeum, z kolei w zabytkowym fotoplastikonie, który pojawił się w "Vabanku" pełnoletni zwiedzający zobaczą frywolne fotografie, jakie mogli oglądać bohaterowie filmu - Kwinto i Duńczyk. W kinie Kinematograf zostaną wyświetlone szkolne etiudy Machulskiego: kryminał "Gorączka mleka", dokument "Paralaksa" oraz film-niespodzianka. Projekcje będą rozpoczynały się o pełnych godzinach, od godz. 18 do północy.
HaWa
7 z 10
Lodzer miszmasz
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83) od godz. 17 zaprasza do zwiedzania dwóch wystaw. Ekspozycja "Lodzer miszmasz, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi" przybliża język, religię i kulturę oraz postaci mało znanych łódzkich artystów, pisarzy i przemysłowców żydowskiego pochodzenia. Będzie też można poznać w jaki sposób obchodzone są żydowskie święta. Druga z wystaw, "Jesteśmy drzewami wiecznymi", prezentuje sylwetki dziesięciu Ocalałych z Lizmannstant Ghetto. O godz. 20 odbędzie się wernisaż prac Macieja Wypłosza "Nowy lepszy świat" połączony z muzycznym performancem, którego motywem przewodnim będzie Łódź i teren byłego getta.
Fot. Tomasz StaA?czak / Agencja Wyborcza.pl
8 z 10
Plakat alternatywny
W galerii hotelu Stare Kino (ul. Piotrkowska 120) o godz. 19 odbędzie się wernisaż wystawy alternatywnych plakatów filmowych "Plakiat". Ich autorem jest Maks Bereski, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, który łączy swoją pasję designerską z miłością do kina. Projekt "Plakiat" rozpoczął w 2010 roku, prezentuje alternatywne wersje plakatów zarówno klasyki kina jak i współczesnych filmów. Prace są rodzajem odautorskiego komentarza i kontynuują tradycję Polskiej Szkoły Plakatu. Będzie też można zwiedzić hotelowe apartamenty utrzymane w filmowym stylu oraz obejrzeć filmy w sali kinowej.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
9 z 10
Radio od kuchni
Radio Łódź (ul. Narutowicza 130) o godz. 18 zaprasza do zwiedzania historycznego Studia im. Henryka Debicha. Na gości będzie czekał łódzki zespół L.Stadt. Muzycy opowiedzą o tym, jak powstawał ich najnowszy album zatytułowany "L.Story", który był nagrywany m.in. w łódzkiej rozgłośni. Zwiedzający będą też mogli usiąść przed mikrofonem, porozmawiać z dziennikarzami, dowiedzieć się jak powstają audycję i zapoznać się z pracą radiowca. Ponadto przygotowano wystawę starych radioodbiorników, konkursy z nagrodami oraz pokazy filmowe. Do krancówki niedaleko budynku radia kursował będzie zabytkowy tramwaj linii M5.
bujal
10 z 10
Warsztaty dla każdego
Teatr Lalek Arlekin (ul. Wólczańska 5) zaprasza na warsztaty "wycinanie sztuki" oraz kuratorskie oprowadzanie po wystawach. Ekspozycję "Igraszki z żabą" będzie można zwiedzić wraz z autorką prac, Kają Wróblewską. Niewielkie obrazy przestawiają żaby malowane farbami olejnymi lub atramentem na lnianych oraz drewnianych powierzchniach. W foyer teatru prezentowana jest wystawa "Ptaki - wycinanka przestrzenna" Yaroslavy Galkun. Uczestnicy zapoznają się z postacią artystki oraz jej związkami z teatrem. Poznają technikę tworzenia sztuki papieru i zasady kompozycji. Następnie samodzielnie będą mogli wykonać drobne prace plastyczne zainspirowane dziełami Galkun.
Wszystkie komentarze