Łódź to miasto intrygujące i nieoczywiste. Jest przepełnione architekturą postindustrialną i finezyjną secesją, a jednocześnie bardzo zielone dzięki parkom i kolorowe dzięki niezliczonym muralom. Łódź rozwinęła się dzięki współpracy czterech kultur: Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. Znajdziemy tutaj ślady obecności każdej z tych kultur.
REKLAMA
MAŁGORZATA KUJAWKA
1 z 10
Specer ulicą Piotrkowską
Letni Salon Łodzi, najdłuższa promenada w Polsce i jednocześnie historyczne centrum Łodzi. Jak pisał poeta Jan Sztaudynger 'To największą Łodzi troską aby Łódź całą - zmieścić na Piotrkowską'. Rzeczywiście, przy głównej ulicy Łodzi znajdziesz najbardziej okazałe kamienice, wystawne pałace fabrykanckie, monumentalne fabryki, imponujące kościoły, liczne pomniki oraz. pędzące riksze, które są nieodłącznym elementem krajobrazu Piotrkowskiej.
Marcin Stępień
Do dziedzictwa filmowego Łodzi nawiązuje natomiast Aleja Gwiazd upamiętniająca zasłużone postacie dla polskiej kinematografii.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
2 z 10
Pozwól się oczarować w Pasażu Róży
Najciekawszym podwórkiem przy Piotrkowskiej jest bez wątpienia Pasaż Róży, czyli magiczne podwórze pod adresem Piotrkowska 3. Dlaczego magiczne? Jego wszystkie ściany są wyłożone drobnymi kawałeczkami lusterek tworzącymi mozaikę w kształcie róż. Odbijające się od fragmentów luster światło tworzy migotliwe zjawisko, którego nie da się opisać. Trzeba je po prostu zobaczyć.
Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
TOMASZ STAŃCZAK
3 z 10
OFF Piotrkowska - serce Łodzi alternatywnej
Niegdyś kompleks przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa, obecnie wyjątkowa przestrzeń dla przemysłów kreatywnych. Znajdziemy tutaj restauracje, puby, kluby muzyczne, showroomy, studia kulinarne, sklepy i pracownie designerów i znacznie, znacznie więcej. OFF Piotrkowska to serce Łodzi alternatywnej, miejsce, w którym zawsze tętni życie, miejsce, do którego zawsze warto zajrzeć.
TOMASZ STAŃCZAK
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
4 z 10
Monopolis z nagrodami
Monopolis to zrewitalizowana przestrzeń dawnego Zespołu Zakładów Przemysłu Spirytusowego 'Monopol Wódczany' przy ul. Kopcińskiego w Łodzi. Zamiana pofabrycznego kompleksu w Monopolis - w którym mieszczą się biura, restauracje, kawiarnie, muzeum, piekarnia, galerie sztuki oraz teatr - to projekt firmy deweloperskiej Virako, który zdobył wiele nagród, np. oscara nieruchomościowego dla najlepszej inwestycji wielofunkcyjnej na świecie.
W amfiteatrze odbywają się koncerty, w Scenie Monopolis - spektakle i ważne wydarzenia, m.in. gala wręczenia Wioseł Kultury - nagród przyznawanych przez łódzką 'Wyborczą' i Monopolis.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
5 z 10
Pójdź do Manufaktury na plażę
Manufaktura to dawna fabryka bawełny należąca do Izraela Poznańskiego, współcześnie ogromny, ponad 27-hektarowy kompleks, na który składają się muzea, kino, teatr, restauracje, ścianka wspinaczkowa oraz około 250 sklepów i butików. Na rynku Manufaktury zimą możesz pojeździć na łyżwach, a latem opalać się na specjalnie przygotowanej plaży. Przez cały rok można natomiast zwiedzać przestrzenie wystawiennicze Muzeum Fabryki i Muzeum Sztuki ms2.
Z kolei pałac rodziny Poznańskich, największa fabrykancka rezydencja w Polsce, zachwyca bogactwem wystroju wnętrz oraz ornamentyką fasady. W pałacu mieści się również Muzeum Miasta Łodzi.
MARCIN STĘPIEŃ
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
6 z 10
Podziwiaj panoramę miasta z komina elektrowni
EC1 Łódź - Miasto Kultury mieści się w najstarszej łódzkiej elektrowni. Obecnie jest to obiekt mieszczący najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz interaktywne Centrum Nauki i Techniki EC1. Ścieżki edukacyjne Centrum są okazją do nauki poprzez zabawę, dotyk i doświadczanie. Dowiesz się tutaj, skąd bierze się energia elektryczna, jak powstają cywilizacje, dlaczego czujesz zapach kwiatów oraz jak działa grawitacja. To wszystko poprzez interakcję i doświadczanie. Niezapomnianymi przeżyciami z wizyty w Centrum Nauki i Techniki EC1 będą wejście do kotła elektrowni, obejrzenie mappingu na turbogeneratorze oraz podziwianie panoramy Łodzi ze szczytu 40-metrowej chłodni kominowej.
TOMASZ STAŃCZAK
7 z 10
Księży Młyn - poczuj klimat dawnej Łodzi
To miejsce, w którym najlepiej poczujesz autentyczny klimat XIX-wiecznej Łodzi. Odwiedzając Muzeum Pałac Herbsta dowiesz się, jak żyli i mieszkali lodzermensche, czyli przedsiębiorczy i bogaci właściciele fabryk. Z kolei wizyta na Kocim Szlaku przeniesie cię w realia życia robotników pracujących w przędzalniach i tkalniach. Księży Młyn to XIX-wieczny kompleks fabryczno-mieszkaniowy, na który składają się pałace, budynki dawnej fabryki, osiedle robotnicze oraz najstarszy park miejski. A jeżeli masz ochotę, możesz przenocować w klimatycznym aparthotelu zlokalizowanym w dawnej przędzalni!
MARCIN WOJCIECHOWSKI
TOMASZ STAŃCZAK
8 z 10
Odwiedź postacie na Szlaku Łodzi Bajkowej
Miś Uszatek, Kot Filemon, Miś Colargol czy Wróbelek Ćwirek - postacie z kultowych bajek łódzkiego Studia Filmowego Semafor zapraszają do zwiedzania Łodzi przez pryzmat dobranocek, na których wychowały się pokolenia Polaków. Na szlaku znajdziesz 10 pomników, przy każdym z nich otrzymasz pamiątkową pieczątkę. To doskonała edukacja przez zabawę dla całej rodziny.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
9 z 10
Centralne Muzeum Włókiennictwa - z wizytą w Białej Fabryce
Jedna z najstarszych i najpiękniejszych fabryk Łodzi, miejsce uruchomienia pierwszej w mieście maszyny parowej - obecnie siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. To największe tego typu muzeum w Polsce, w którym zobaczysz i dowiesz się, jak działa krosno tkackie czy maszyna parowa. Multimedialna i interaktywna wystawa w kotłowni zachęca do zapoznania się z historią przemysłu włókienniczego w Łodzi. Muzeum to również bogata wystawa tkanin użytkowych i artystycznych.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
10 z 10
Łódź awangardowa w Muzeum Sztuki w Łodzi (ms1 i ms2)
Najstarsze nieprzerwanie działające muzeum w Łodzi oraz drugie najstarsze muzeum sztuki współczesnej na świecie. Trzon zbiorów muzeum tworzą prace światowej sławy grupy artystów rewolucyjnych 'a.r', w tym Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego i Władysława Strzemińskiego, znanego z filmu 'Powidoki' w reżyserii A. Wajdy. Ciekawa jest również lokalizacja oddziałów muzeum - ms1 mieści się w dawnym pałacu Maurycego Poznańskiego, z kolei ms2 w dawnym budynku tkalni fabryki Izraela Poznańskiego.
z tymi rikszami na Piotrkowskiej to trochę przesada.... tak było kilka lat temu A na Kocim Szlaku są od pewnego czasu kotki, podobnie jak krasnale we Wrocławiu
Wszystkie komentarze
tak było kilka lat temu
A na Kocim Szlaku są od pewnego czasu kotki, podobnie jak krasnale we Wrocławiu
Wierszówka jest, klikalność jest, góxnodziennikarstwo jest.