Nowa Włókiennicza to ma być perłą w koronie i wizytówką rewitalizacji Łodzi. Czy przyciągnie turystów?
REKLAMA
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
1 z 20
Włokiennicza z piosenki Osieckiej
Włókiennicza, wcześniej Kamienna. Agnieszka Osiecka, która w Łodzi studiowała reżyserię, napisała piosenkę o kochankach z ulicy Kamiennej, którzy "tramwajem jeżdżą w podróże" i "boją się gliny i stróża". Na pamiątkę łodzianie wmurowali w elewację jednej z kamienic Włókienniczej niewielką fontannę.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
2 z 20
300 metrów obrosłe legendą
Włókiennicza była ulicą Łodzi, która nie cieszyła się dobrą sławą. 300 metrów obrosłe legendą. Niektórzy zastanawiali się, czy plany rewitalizacji tej ulicy to nie jest porywanie się z motyką na Słońce. A właśnie taki cel postawił sobie Urząd Miasta Łodzi. I powoli zaczął go realizować.
Teraz to nadal plac budowy z piaszczystą nawierzchnią, chociaż łatwiej już można sobie wyobrazić, jaki będzie efekt końcowy.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
3 z 20
Wizytówka rewitalizacji
Dlaczego ta rewitalizacja Łodzi jest wyjątkowa? Bo nie obejmuje jednego, czy dwóch budynków, ale cały kwartał - 13 kamienic z podwórkami (koniecznie z elementem zieleni). O takich drobiazgach, jak wymiana instalacji wraz z nawierzchnią ulicy nie wspominając. Bonusem jest powstanie pasażu z placem zabaw i generalny remont zabytkowej willi Majewskiego.
To inwestycja warta 90 milionów złotych, który ma być wizytówką rewitalizacji.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
4 z 20
Pasaż Majewskiego
- Z ulicy Włókienniczej do ulicy Stefana Jaracza będzie się można dostać przez pasaż Hilarego Majewskiego, gdzie od kilku miesięcy trwają intensywne prace budowlane - zapowiada Małgorzata Loeffler, rzeczniczka Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. Jak podaje, sam pasaż ma być gotowy do końca roku.
Zdjęcie poniżej: 06.09.2021, Łódź. Budowa pasażu pomiędzy ulicami Włókienniczą i Jaracza
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
5 z 20
Mieszkania i świetlice środowiskowe
Projekt realizowany za jednym zamachem. Jest to możliwe dzięki temu, że większość stojących przy Włókienniczej budynków jest w rękach miasta. Ale nie wszystkie. Remontu w ramach rewitalizacji nie doczekają się cztery kamienice. Powód? UMŁ podaje nieuregulowaną własność.
- Na piętrach budynków powstały mieszkania, a partery zamieniono głównie w lokale użytkowe. Przeznaczenie części z nich już znamy, powstaną tam np. świetlice środowiskowe, ale pozostałe dopiero zostaną wynajęte - podaje Małgorzata Loeffler.
W szczegółach wygląda to tak: 223 mieszkania komunalne, pięć lokali chronionych, trzy lokale z funkcjami społecznymi i 29 lokali dla mikro-przedsiębiorców
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
6 z 20
Kolejny woonerf Łodzi
"Ulica będzie miała formę woonerfu bez wyznaczonego przedziału między jezdnią a chodnikiem. Zostanie ona wyłożona kostką kamienną o różnorodnych barwach, mającą tworzyć główną kompozycję artystyczną" - czytamy na stronie Urzędu Miasta Łodzi.
Dodać trzeba, że woonerfy to łódzka specjalność. Łodzianie lubią te przestrzenie, w których piesi czują się swobodnie.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
7 z 20
Dyskusyjne kariatydy
Kamienice Włókienniczej przed remontem wyglądały dosyć skromnie. Nie zachwycały detalem. Ale w efekcie rewitalizacji i tu zaszła zmiana. Projektanci zdecydowali się na wprowadzenie nowych elementów. Najwięcej emocji wzbudziły geometryzowane kariatydy umieszczone na tle przeszklonej elewacji. Nie wahajmy się powiedzieć, że niektórzy mieli mieszane uczucia. - A nawet mówili, że te kariatydy trącą kiczem - słyszę.
Zaskoczenie wzbudziły również wizualizacje wyremontowanej ulicy, które w pewnym momencie UMŁ zawiesił na swojej stronie. Powód? Za dużo betonu i zaskakująca nawierzchnia z motywem szachownicy.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza
8 z 20
Willa słynnego architekta
Włókiennicza tworzona jest na nowo. Wydaje się, że jedyne co ogranicza architektów, to ich wyobraźnia. Nie dotyczy to jednego najcenniejszego zabytku na tej ulicy - willi Hilarego Majewskiego - tu konserwatorzy z pietyzmem odnawiają historyczne detale. I zachwycają się nimi, bo rzeczywiście jest czym.
- Nietuzinkowe jest to, że w tym obiekcie zachowało się dużo z tego historycznego wystroju. To jest bardzo cenne - mówi konserwator zabytków Anna Połomka. I dodaje: - Pod licznymi warstwami farb i tapet mamy zachowany oryginał.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza
9 z 20
Kim był Hilary Majewski?
Hilary Majewski (1838-1892) był architektem miejskim Łodzi. Wiele budynków w Łodzi sam zaprojektował. Łącznie ze swoim domem na ul. Kamiennej. W XIX wieku przylegał do niego jeszcze ogród.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza
10 z 20
Polichromie ze złoceniami
Konserwatorzy mówią o dwóch warstwach oryginalnych polichromii - tej z okresu Majewskiego i nieco późniejszej. Z czasu, gdy po śmierci czołowego architekta Łodzi dom zmienił właściciela. Polichromie utrzymane są w ciemnych barwach, typowych dla XIX wieku.
- Pierwsze polichromie to ornamenty na ciemnych tłach, wykonywane z szablonu i z dużą ilością złoceń. Były bardzo dekoracyjne i efektowne. Młodsze, już z XX wieku są jaśniejsze i lżej malowane, w kwiatowe wzory. Tak nie ma powtarzających się elementów - opowiada konserwator zabytków Anna Połomka.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza
11 z 20
Dębowe schody z epoki
Po renowacji będziemy mogli też podziwiać oryginalną stolarkę drzwiową i okienną, czy boazerie, a nawet tapety i płytki ceramiczne w dywanowym układzie.
Jeśli chodzi o dębowe schody, nie zachowała się żeliwna balustrada. - Mamy zdjęcia archiwalne i udało się znaleźć identyczną balustradę z żeliwnych odlewów we Wrocławiu. Zostanie wzięta z nich forma - zapowiada konserwator Anna Połomka.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza
12 z 20
Pokój muzyczny
W willi Majewskiego zostaną wstawione również wykonane współcześnie historyzujące witraże. Oryginalne się nie zachowały.
- Niesamowite wrażenie robi też salon, który przez nas został nazwany pokojem muzycznym. We wnętrzu są piękne polichromie z instrumentami muzycznymi - mówi konserwatorka zabytków.
Willa Majewskiego ma być przeznaczona pod wynajem.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
13 z 20
Kiedy koniec remontu
Co jeszcze jest do zrobienia? Jak podaje Zarząd Inwestycji Miejskich prace zakończyły pod następującymi adresami: Włókiennicza 6,8,12,14,16 oraz Wschodnia 54. Ku końcowi mają się prace w przypadku adresu Włókiennicza 3,5,7.
Remont całej ulicy ma potrwać do końca przyszłego roku. I wtedy też nowi mieszkańcy będą mogli odebrać klucze do następujących kamienic: Włókiennicza 2 plus Wschodnia 52, Włókiennicza 4, Włókiennicza 11, Włókiennicza 15 i Włókiennicza 22.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
14 z 20
Miasto szuka najemców
Małgorzata Loeffler: - Jeszcze w październiku mają się rozpocząć spotkania z każdym zainteresowanym ul. Włókienniczą, od przedsiębiorców, przez artystów, po miejskich aktywistów.
Najemcy lokali mają być wybrani w otwartym konkursie.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
15 z 20
Jak przyciągnąć turystów?
Ulica Włókiennicza w nowej odsłonie ma być wizytówką Łodzi. Czy turyści, którzy zwiedzanie miasta zaczynają od ulicy Piotrkowskiej, dotrą tutaj?
- Włókiennicza nie jest aż tak daleko od Piotrkowskiej. I robi wrażenie na osobach, które przyjeżdżają spoza Łodzi. Odbiór jest raczej pozytywny - mówi Krzysztof Olkusz, łódzki przewodnik z Absolutnie Turystycznie.
Coś pięknego. Dla kogoś, kto mieszkał w Łodzi, gdy w te rejony nie należało się zapuszczać, to jest prawdziwy szok. Mam nadzieję, że jakieś drzewa się tam pojawią.
Autorom programu z UMŁ, projektantom i fachowcom od wykonawstwa dziękujemy i prosimy o więcej.
Rzeczywiacie niektore kamienice wygladaja duzo gorzej w realizacji niz na projektach ale i tak trzeba sie cieszyc, jak ulica odzyje i bedzie atrakcja to bedzie prawdziwy sukces, oby tak sie stalo
Za takie pieniądze jakie z naszych podatków tam poszły to nic dziwnego że wygląda to jak wygląda.
Teraz trzeba przyglądać się tylko kluczowi rozdawania tam mieszkań, żeby nie było jak z mieszkaniami dla zdolnych studentów gdzie urzędnicy przyznali je samym sobie.
Droga komisjo mieszkaniowa - ktoś wam patrzy na ręce.
Ulica Włókiennicza została wyremontowana dla turystów? Chyba jeszcze dla propagandy. 200 m zrobione ogromnym kosztem ma przyciągać oglądaczy? Wyspa szczęśliwości w morzu ruin. Jedyny budynek wart odnowienia w tym miejscu to kamienica H.Majewskiego, który zostanie wynajęty za kwotę znacznie niższą niż wyniósł koszt remontu? Pałac Steinertów został właśnie w taki sposób wynajęty. A co dla mieszkańców? Bo problemu braku mieszkań ten kosztowny projekt nie załatwił. Luksusowe mieszkania/słowa samej PHZ/ zostaną najdroższymi mieszkaniami komunalnymi w kosmosie ale dla kogo? Kto dostanie klucze do tych mieszkań? Znowu robimy dobrze garstce ludzi kosztem całej ogromnej rzeszy oczekujących i potrzebujących.
@rtrwt Robić ale z głową a na razie mamy przerost formy nad treścią i do tego za ciężkie pieniądze. Jaki problem rozwiązano w Łodzi od 2010r poza potrzebami klubów piłkarskich i kiboli? W mieście zrujnowanej infrastruktury zadowolono grupę ludzi kosztem pozostałych mieszkańców. Przez grzeczność nie wspomnę o przepłaconych i skopanych projektach. A jeśli chodzi o Kropiwnickiego to mieszkańcy odwołali go za nieróbstwo a PHZ z przyczyn politycznych nigdy nie została rozliczona z poprzednich kadencji. Łodzianie dali jej kolejną kadencję broniąc miasto przed słabym kandydatem PIS więc nie prowokuj......
@Marni A obok relacja z przemarszu grupy zwolenników z jednego stadionu na drugi stadion oraz przyjacielskich uściskach i serdecznych pozdrowieniach obu stron. Tylko czemu owi nadzwyczaj grzeczni fani muszą spotykać się znowu w towarzystwie tak licznych sił policyjnych? To też skutek działania min. władz miasta.
Przepraszam ale złota kamienica to potworny kicz, pomnik złego gustu. Wykusz na rogu nie zachowuje podziałów na pozostałych elewacjach, ma niestylowe zwieńczenie. Złoty kolor przywodzi gust dominujący we wschodnim imperium. Pozostałe "kombinowane kamienice" są nie lepsze. Moim zdaniem to obciach i wizytówka poziomu rozmowy o architekturze w Łodzi, plasująca nas na peryferiach sztuki i architektury. Przykro że firmuje to architekt miasta.
Kolejne "Coś" na pokaz, bez większego znaczenia dla mieszkańców.... Mamy już dość kolejnych woonerfów, kolejnych rewitalizacji nie wiadomo czego i po co! To co na prawdę potrzebne jest mieszkańcom to np. odblokowanie zamkniętej ul. Widzewskiej!!!
Wszystkie komentarze
Autorom programu z UMŁ, projektantom i fachowcom od wykonawstwa dziękujemy i prosimy o więcej.
Teraz trzeba przyglądać się tylko kluczowi rozdawania tam mieszkań, żeby nie było jak z mieszkaniami dla zdolnych studentów gdzie urzędnicy przyznali je samym sobie.
Droga komisjo mieszkaniowa - ktoś wam patrzy na ręce.
Na pewno z twoich pieniędzy.
Buuuhahahahahaha.
A Ty ciągle czytasz?
Próbowałeś kliknąć na zdjęcia i poczytać teksty pod nimi?
200 m zrobione ogromnym kosztem ma przyciągać oglądaczy? Wyspa szczęśliwości w morzu ruin. Jedyny budynek wart odnowienia w tym miejscu to kamienica H.Majewskiego, który zostanie wynajęty za kwotę znacznie niższą niż wyniósł koszt remontu?
Pałac Steinertów został właśnie w taki sposób wynajęty.
A co dla mieszkańców? Bo problemu braku mieszkań ten kosztowny projekt nie załatwił. Luksusowe mieszkania/słowa samej PHZ/ zostaną najdroższymi mieszkaniami komunalnymi w kosmosie ale dla kogo?
Kto dostanie klucze do tych mieszkań? Znowu robimy dobrze garstce ludzi kosztem całej ogromnej rzeszy oczekujących i potrzebujących.
Lepiej nic nie robić.
Jak poprzedni Pan Prezydent.
P.S. Sorry, zbudował fajną fontannę, odmroził czapki i dużo jeździł do Ziemi Świętej.
Robić ale z głową a na razie mamy przerost formy nad treścią i do tego za ciężkie pieniądze.
Jaki problem rozwiązano w Łodzi od 2010r poza potrzebami klubów piłkarskich i kiboli?
W mieście zrujnowanej infrastruktury zadowolono grupę ludzi kosztem pozostałych mieszkańców. Przez grzeczność nie wspomnę o przepłaconych i skopanych projektach.
A jeśli chodzi o Kropiwnickiego to mieszkańcy odwołali go za nieróbstwo a PHZ z przyczyn politycznych nigdy nie została rozliczona z poprzednich kadencji. Łodzianie dali jej kolejną kadencję broniąc miasto przed słabym kandydatem PIS więc nie prowokuj......
A obok relacja z przemarszu grupy zwolenników z jednego stadionu na drugi stadion oraz przyjacielskich uściskach i serdecznych pozdrowieniach obu stron. Tylko czemu owi nadzwyczaj grzeczni fani muszą spotykać się znowu w towarzystwie tak licznych sił policyjnych?
To też skutek działania min. władz miasta.
Wykusz na rogu nie zachowuje podziałów na pozostałych elewacjach, ma niestylowe zwieńczenie.
Złoty kolor przywodzi gust dominujący we wschodnim imperium.
Pozostałe "kombinowane kamienice" są nie lepsze.
Moim zdaniem to obciach i wizytówka poziomu rozmowy o architekturze w Łodzi, plasująca nas na peryferiach sztuki i architektury.
Przykro że firmuje to architekt miasta.
powiedzieć, że to kicz to jak nic nie powiedzieć...
Lepiej byłoby jak było...