Łódź jest na liście "Best of the World 2022" National Geographic jako jedyne miejsce z Polski. Każdego roku National Geographic prezentuje listę 25 miejsc, które rekomenduje jako atrakcyjny cel podróży. Miejsca pogrupowane są w pięć kategorii - kultura, zrównoważony rozwój, natura, przygoda, rodzina. Jak podkreślają autorzy zestawienia, zostało ono stworzone i zweryfikowane przez przedstawicieli międzynarodowych redakcji National Geographic Traveler z kilkunastu edycji na świecie. Tym bardziej cieszy, że Łódź znalazła się wśród miejsc, które warto odwiedzić. Podpowiadamy tym, którzy skorzystają z rekomendacji i zdecydują się do nas przyjechać, jakie atrakcje powinny znaleźć się w planie podróży.
REKLAMA
MARCIN STĘPIEŃ
1 z 10
Ulica Piotrkowska - tego miejsca nie można pominąć
Bo to najdłuższa promenada w Polsce i jednocześnie historyczne centrum Łodzi. Jak pisał poeta Jan Sztaudynger 'To największą Łodzi troską by Łódź całą - zmieścić na Piotrkowską'. Rzeczywiście, przy głównej ulicy Łodzi znajdują się najbardziej okazałe kamienice, wystawne pałace fabrykanckie, monumentalne fabryki, imponujące kościoły, liczne pomniki oraz pędzące riksze, które są nieodłącznym elementem krajobrazu Piotrkowskiej.
MARCIN STĘPIEŃ
Tu tętni serce miasta, dlatego Piotrkowską trzeba się przespacerować konieczne - bez względu na pogodę. Warto też ruszyć na Pietrynę po zmroku, odwiedzić puby i restauracje, zachwycić się nocnym, rozrywkowym życiem miasta.
2 z 10
Pasaż Róży - magiczne miejsce, które powstało na cześć chorej dziewczynki
Najbardziej niezwykłym podwórkiem przy ul. Piotrkowskiej jest Pasaż Róży pod adresem Piotrkowska 3. Dlaczego magiczne? Jego wszystkie ściany są wyłożone drobnymi kawałeczkami lusterek tworzącymi mozaikę w kształcie róż. Odbijające się od fragmentów luster światło tworzy migotliwe zjawisko, którego nie da się opisać. Trzeba je po prostu zobaczyć.
MARCIN STEPIEN
Wzruszająca jest też historia powstania tego miejsca. Na podwórku kamienicy przy ul. Piotrkowskiej pojawiła się niezwykła mozaika. Ułożona z tworzących rozety i spirale tysięcy szkiełek instalacja nazwana została pasażem Róży od imienia córki Joanny Rajkowskiej, artystki, która zaprojektowała pasaż. - Moja córka ma nowotwór oczu. Nigdy nie dowie się, jak wygląda świat, który widzi. Za pomocą rozwichrowanych lusterek próbuję przetłumaczyć wizję świata Róży. Świata, który rozbił się na tysiąc kawałków - opowiadała artystka.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
3 z 10
OFF Piotrkowska - stare fabryki, a tyle nowych wrażeń
Niegdyś kompleks przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa, obecnie wyjątkowa przestrzeń dla przemysłów kreatywnych. Znajdziemy tutaj restauracje, puby, kluby muzyczne, showroomy, studia kulinarne, sklepy i pracownie designerów i znacznie, znacznie więcej. OFF Piotrkowska to serce Łodzi alternatywnej, miejsce, w którym zawsze tętni życie, miejsce, do którego zawsze warto zajrzeć.
MAŁGORZATA KUJAWKA
4 z 10
EC 1 - co można wyczarować w starej elektrowni
EC1 Łódź - Miasto Kultury mieści się w najstarszej łódzkiej elektrowni. Teraz jest to obiekt mieszczący najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz interaktywne Centrum Nauki i Techniki EC1. Ścieżki edukacyjne Centrum są okazją do nauki poprzez zabawę, dotyk i doświadczanie. Można się tu dowiedzieć, skąd bierze się energia elektryczna, jak powstają cywilizacje, dlaczego czujesz zapach kwiatów oraz jak działa grawitacja. To wszystko poprzez interakcję i doświadczanie. Niezapomnianymi przeżyciami z wizyty w Centrum Nauki i Techniki EC1 będą wejście do kotła elektrowni, obejrzenie mappingu na turbogeneratorze oraz podziwianie panoramy Łodzi ze szczytu 40-metrowej chłodni kominowej.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza
Od niedawna w EC1 powstała też niezwykła atrakcja dla dzieci - Ulica Żywiołów. To trzy piętra przygotowane tak, by zachęcić dzieci do odkrywania świata. Jest zjeżdżalnia i ścianka wspinaczkowa, ale przede wszystkim są instalacje zachęcające dzieci do eksperymentowania. I to w sposób tak atrakcyjny, że nie można się od nich oderwać. Chodzi o to, żeby dzieci poznawały świat i uczyły się, a wszystko przez zabawę. Bo właśnie o to w Ulicy Żywiołów chodzi. 1,5 tys. m kw. przestrzeni podzielono na strefy: wody, ognia, ziemi i powietrza. Wyposażono je w atrakcje, które pomagają zrozumieć ważne zjawiska, a jednocześnie stanowią dla dzieci rozrywkę. - Chcieliśmy rozbudzać naturalną ciekawość, z jaką dzieci poznają świat, dając im atrakcyjne narzędzia - wyjaśnia Magdalena Krawczyńska, kierowniczka obiektu. - Dlatego nie ma tu przewodników. Nasi pracownicy czuwają, a angażują się, gdy widzą, że dzieci potrzebują dodatkowej informacji albo podpowiedzi.
To miejsce w ciągu kilku tygodni istnienia zyskało ogromną popularność - lubią je i dzieci, i dorośli.
TOMASZ STAŃCZAK
5 z 10
Manufaktura - rozrywka, zakupy i sporo historii
Manufaktura to dawna fabryka bawełny należąca do Izraela Poznańskiego, współcześnie ogromny, ponad 27-hektarowy kompleks, na który składają się muzea, kino, teatr, restauracje, ścianka wspinaczkowa oraz około 250 sklepów i butików. Na rynku Manufaktury zimą można pojeździć na łyżwach, a latem opalać się na specjalnie przygotowanej plaży. Przez cały rok można natomiast zwiedzać przestrzenie wystawiennicze Muzeum Fabryki i Muzeum Sztuki ms2.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Z kolei pałac rodziny Poznańskich, największa fabrykancka rezydencja w Polsce, zachwyca bogactwem wystroju wnętrz oraz ornamentyką fasady. W pałacu mieści się również Muzeum Miasta Łodzi.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
6 z 10
Szlak Łodzi Bajkowej - jedyny taki w Polsce
Tu niejedno dziecko się zachwyci, niejeden dorosły wzruszy na wspomnienie dawnych czasów. Miś Uszatek, Kot Filemon, Miś Colargol czy Wróbelek Ćwirek - postacie z kultowych bajek łódzkiego Studia Filmowego Semafor zapraszają do zwiedzania Łodzi śladem dobranocek, na których wychowały się pokolenia Polaków. Na szlaku znajdziesz 10 pomników, przy każdym z nich otrzymasz pamiątkową pieczątkę. To doskonała edukacja przez zabawę dla całej rodziny.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
7 z 10
Księży Młyn - podróż w czasie
To miejsce, w którym najlepiej można poczuć autentyczny klimat XIX-wiecznej Łodzi. Odwiedzając Muzeum Pałac Herbsta goście dowiadują się, jak żyli i mieszkali lodzermensche, czyli przedsiębiorczy i bogaci właściciele fabryk. Z kolei wizyta na Kocim Szlaku przenosi w realia życia robotników pracujących w przędzalniach i tkalniach. Księży Młyn to XIX-wieczny kompleks fabryczno-mieszkaniowy, na który składają się pałace, budynki dawnej fabryki, osiedle robotnicze oraz najstarszy park miejski. Dla chętnych jest nie lada atrakcja - można przenocować w klimatycznym aparthotelu zlokalizowanym w dawnej przędzalni!
Szymon Bujalski
8 z 10
Muzeum Sztuki w Łodzi (ms1 i ms2) - czyli Łódź awangardowa
Najstarsze nieprzerwanie działające muzeum w Łodzi oraz drugie najstarsze muzeum sztuki współczesnej na świecie. Trzon zbiorów muzeum tworzą prace światowej sławy grupy artystów rewolucyjnych 'a.r', w tym Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego i Władysława Strzemińskiego, znanego z filmu 'Powidoki' w reżyserii A. Wajdy.
Ewa Sapka-Pawliczak & Muzeum Sztuki w Łodzi
Ciekawa jest również lokalizacja oddziałów muzeum - ms1 mieści się w dawnym pałacu Maurycego Poznańskiego, z kolei ms2 w dawnym budynku tkalni fabryki Izraela Poznańskiego.
TOMEK_OGRODOWCZYK
9 z 10
Centralne Muzeum Włókiennictwa - historia przemysłu włókienniczego w Białej Fabryce
Jedna z najstarszych i najpiękniejszych fabryk Łodzi, miejsce uruchomienia pierwszej w mieście maszyny parowej - obecnie siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. To największe tego typu muzeum w Polsce, w którym można zobaczyć krosno tkackie czy maszynę parową i dowiedzieć się, jak one działają. Multimedialna i interaktywna wystawa w kotłowni zachęca do zapoznania się z historią przemysłu włókienniczego w Łodzi. Muzeum to również bogata wystawa tkanin użytkowych i artystycznych.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
10 z 10
Monopolis - niezwykłe miejsce na wypoczynek
Dawny Zespół Zakładów Przemysłu Spirytusowego "Monopol Wódczany" przy ul. Kopcińskiego w Łodzi zamienił się w kompleks Monopolis, w którym są biura, restauracje, kawiarnie, muzeum, piekarnie, galerie sztuki oraz teatr. Do końca tego roku na Scenie Monopolis można oglądać sztuki teatru Kamila Maćkowiaka, którego fundacja działa od 10 lat. Pierwszą premierą był teatralny przebój "Śmierć i dziewczyna" Ariela Dorfmana w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Teatr Kamila Maćkowiaka od stycznia przenosi się z Monopolis do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Ale jeszcze w listopadzie 2021 roku odbędzie się premiera spektaklu "Zombi" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Daty premier to 20 i 21 listopada.
Czyżby Autor tak wstydzil się tekstu, że istnieje jako "rd"? Zwracam uwage, ze Monopolis to nie tylko teatr Kamila Maćkowiaka, może warto by się przejść, poduczyć? :)
In recent years Łódź (pronounced woodge) has embraced new ecological technologies, such as using pre-RDF (refuse-derived fuel) and biomass energy to heat homes. In 2021, the city partnered with the European e-commerce delivery platform InPost to significantly reduce CO2 emissions and traffic in the town's center by installing 70 parcel locker locations and electric car charging stations."
Niech ktoś z redakcji to przetłumaczy - bo to właśnie dzięki temu zdobyliśmy ten tytuł.
:) :) :)
To miło że zdobyliśmy tytuł, ale w kategorii zielonego miasta? To jest jakiś ponury żart, widać że weryfikacja tekstu odbyła się na zasadzie ... a kto tam pojedzie ...
@persefona W końcu płacą rublami i srebrnikami więc nie mam zamiaru pisać nic więcej niż napisał NG i dostałem w przekazie dnia. No i może ktoś kto zna języki obce by przetłumaczył za co w końcu ta Łódź dostała wyróżnienie. A nie powtarzam się tylko cytuję, i będę cytował aż w końcu ktoś porządnie przetłumaczy NG na polski. Wiadomo, nie ja...
@(?'?-'?)? Nikt cię nie słucha, całe życie wszyscy się z ciebie śmieją, ignorują, wszyscy mają cię za życiowego nieudacznika, krytykowaniem i hejtowaniem i nienawiścią nie przykryjesz sowich kompleksów i faktu, że nic nie znaczysz, pisowski trollu. Internet to całe twoje marne życie.
Wszystkie komentarze
Spotlight a green city
...
In recent years Łódź (pronounced woodge) has embraced new ecological technologies, such as using pre-RDF (refuse-derived fuel) and biomass energy to heat homes. In 2021, the city partnered with the European e-commerce delivery platform InPost to significantly reduce CO2 emissions and traffic in the town's center by installing 70 parcel locker locations and electric car charging stations."
Niech ktoś z redakcji to przetłumaczy - bo to właśnie dzięki temu zdobyliśmy ten tytuł.
:) :) :)
To miło że zdobyliśmy tytuł, ale w kategorii zielonego miasta? To jest jakiś ponury żart, widać że weryfikacja tekstu odbyła się na zasadzie ... a kto tam pojedzie ...
Powtarzasz się, etatowcu. Wysil się choć trochę. Are you sure it's not true? So where have you got your info from?
W końcu płacą rublami i srebrnikami więc nie mam zamiaru pisać nic więcej niż napisał NG i dostałem w przekazie dnia.
No i może ktoś kto zna języki obce by przetłumaczył za co w końcu ta Łódź dostała wyróżnienie.
A nie powtarzam się tylko cytuję, i będę cytował aż w końcu ktoś porządnie przetłumaczy NG na polski. Wiadomo, nie ja...
Nikt cię nie słucha, całe życie wszyscy się z ciebie śmieją, ignorują, wszyscy mają cię za życiowego nieudacznika, krytykowaniem i hejtowaniem i nienawiścią nie przykryjesz sowich kompleksów i faktu, że nic nie znaczysz, pisowski trollu. Internet to całe twoje marne życie.
tak właśnie jest, pozdrawiam sympatyków.HZ
W końcu mówisz z sensem, sympatyku dziadygi w dwóch różnych butach.
google translator?