Tętniące życiem place i ulice. Ważne inwestycje, piękne kamienice. Zapraszamy spacer po Łodzi z lat 20. i 30. ub. wieku. Niektóre z tych budynków nich można zobaczyć już tylko na zdjęciach.
REKLAMA
NAC
1 z 17
Kolejka na Rynku Bałuckim
Przystanek Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych na Rynku Bałuckim. Podmiejskie linie tramwajowe w aglomeracji łódzkiej zaczęto budować w 1899 roku, a już w styczniu 1901 roku otwarto pierwsze trasy - do Pabianic i Zgierza. W okresie międzywojennym tramwaje kursowały jeszcze do Aleksandrowa, Konstantynowa, Lutomierska, Ozorkowa, Rudy Pabianickiej, Rzgowa czy Tuszyna.
Na zdjęciu poniżej - stargany na Rynku Bałuckim (1931 rok).
NAC
NAC
2 z 17
Handel w Łodzi
Rok 1934. Targ na Rynku Leonarda.
Pomysł utworzenia placu targowego na południowym krancu ul. Piotrkowskiej zrodził się w 1902 roku. Chodziło o przeniesienie handlu z Górnego Rynku (dziś plac Reymonta) w nowe miejsce na granicach miasta. Przeznaczono na to plac należący do spółki Leonhardt, Woelker i Girbardt. Nazwa Rynek Leonarda (albo Bazar Leonarda) funkcjonowała w okresie przedwojennym. Obecnie jest to plac Niepodległości.
NAC
3 z 17
Niezwykłe łódzkie kamienice
Kamienicę Judy Salomonowicza przy Gdańskiej pod numerem 74 zaprojektował architekt Jerzy Rozenberg. Budynek zdobią długie balkony z ażurową balustradą.
Na zdjęciu poniżej - kamienica Marii i Stefana Szylke przy Wrześnieńskiej pod numerem 4 na Bałutach. Znajdowała się w niej siedziba Narodowego Stronnictwa Pracy - Klubu Dzielnicy Staromiejskiej.
NAC
We wnęce na wysokości pierwszego piętra tejże kamienicy umieszczono figurę Tadeusza Kościuszki.
NAC
Na zdjęciu poniżej jeszcze jedna niezwykła łódzka kamienica. Przy ulicy Wschodniej 19 w latach 1899-1900 znajdowała się tajna drukarnia Robotnika, o czym świadczy tablica nad drzwiami: "Tu mieszkał i został aresztowany 25.02.1900 przez sługi caratu Naczelnik Państwa Józef Piłsudski w drukarni Robotnika".
NAC
NAC
4 z 17
Piotrkowska. Reprezentacyjna ulica, luksusowy hotel
Zanim w budynku przy Piotrkowskiej 72 powstał Grand Hotel, mieściła się tam fabryka wyrobów wełnianych i bawełnianych Ludwika Meyera. Decyzja o zmianie przeznaczenia obiektu zapadła w 1887 r., kiedy zakład przeniesiono na Manię. Już rok później na hotelowych gości czekało 50 pokoi, oświetlanych gazowo i z przenośnymi umywalkami. W 1906 r. Grand miał już zasilanie elektryczne. Kolejne sześć lat później zaczęła się jego wielka przebudowa według projektu Dawida Landego. W jej efekcie liczba pokoi zwiększyła się do 150, kilka z nich było wyposażonych w łazienki, telefon, ciepłą i zimną wodę. W budynku zamontowano windy i wentylację. Za symbol luksusu uchodził nie tylko hotel, ale też mieszczące się w nim restauracje Malinowa i Złota oraz kawiarnia wiedeńska.
Poniżej widok na ulicę Piotrkowską - lata 30 ub. wieku.
NAC
NAC
5 z 17
Nowy urząd obok starego ratusza
Pomnik Tadeusza Kościuszki odsłonięto na placu Wolności w Łodzi w grudniu 1930 roku. Na zdjęciu widać gmach nowego urzędu miasta, kościół ewangelicki św. Trójcy oraz fragment starego ratusza.
Poniżej - nowy magistrat.
NAC
NAC
6 z 17
Nowa funkcja Pałacu Poznańskiego
Dawna siedziba Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej w latach międzywojennych pełniła funkcję siedziby łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Od 1975 roku znajduje się tu Muzeum Historii Miasta Łodzi. A w 2015 roku Pałac Poznańskiego uznano za pomnik historii.
NAC
NAC
7 z 17
Panorama Łodzi
A teraz przenosimy się poza śródmieście. Na zdjęciu - skrzyżowanie na północno-zachodnim obrzeżu miasta, skąd rozpościera się panorama Łodzi.
NAC
8 z 17
Łódzkie ulice
Protest robotników i oddział policji na ul. Rokicińskiej.
Poniżej:
Dzieci na ulicy Tuszyńskiej...
NAC
... oraz widok na ulicę Wspólną.
NAC
NAC
9 z 17
Strzelcy z Widzewa
Dom Związku Strzeleckiego na Widzewie w Łodzi. Zdjęcie to opublikowano w 1933 roku w "Kurierze Codziennym".
NAC
10 z 17
Piękno łódzkich parków
Łodzianie wypoczywają w parku Sienkiewicza, na pierwszym planie widać gnomon - zegar słoneczny.
Poniżej:
Park im. księcia Józefa Poniatowskiego w Łodzi.
NAC
Fragment parku Źródliska ze stawem.
NAC
Fontanna w parku Helenów w Łodzi.
NAC
Pomnik Pracy w parku im. Stanisława Staszica w Łodzi.
NAC
NAC
11 z 17
Spadochroniarz pod wieżą
W roku 1937 oddano do użytku wieżę spadochronową. Stanęła w parku im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi, a wybudował ją Zarząd Obwodu Wojewódzkiego Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej.
NAC
12 z 17
Basen ŁKS. Skok na główkę
Lata 1921-1933. Basen pływacki Łódzkiego Klubu Sportowego w Łodzi.
NAC
NAC
13 z 17
Mieszkania w Łodzi. Nowe luksusowe osiedle
Lata 30 XX wieku. W zachodniej części Łodzi, na terenie Polesia wybudowano nowe osiedle - im. Józefa Montwiłła-Mireckiego. Mieszkania - jak na przedwojenną Łódź - odznaczały się wysokim standardem, mieszkańcy mieli dostęp do kanalizacji, bieżącej wody i prądu.
NAC
14 z 17
Nowe inwestycje w Łodzi
Lata 1930-1939. Rozgłośnia w Łodzi - budynek i maszt radiostacji.
Poniżej:
Gmach Sądu Okręgowego w części wschodniej pierzei placu (1933)...
Poniżej Zakłady Włókiennicze Widzewska Manufaktura S.A. w Łodzi - budynek przędzalni egipskiej (1938).
NAC
NAC
16 z 17
Łodzkie świątynie
Stara Synagoga, tzw. Mauretańska, przy ulicy Wolborskiej w Łodzi.
Poniżej:
Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża.
NAC
Katedra (w głębi Robotniczy Bank Spółdzielczy)...
NAC
... oraz pierwsza siedziba kurii biskupiej w Łodzi.
NAC
NAC
17 z 17
Kosmiczne zbiorniki na Stokach
Sieć kanalizacji i wodociągów budowano w Łodzi według projektu inżyniera Williama Heerleina Lindley'a, który wraz z ojcem opracował wcześniej projekt sieci wodociągowo-kanalizacyjnej dla Warszawy. Miasto miało być zaopatrywane w wodę ze studni pod Tomaszowem w rejonie Niebieskich Źródeł i bezpośrednio z rzeki Pilicy, lub z kilku studni głębinowych wywierconych w rejonie Łódź-Rzgów albo studni zlokalizowanych wzdłuż Pilicy.
Woda miała być doprowadzana do zaprojektowanych przez Lindleya centralnych zbiorników na Stokach w Łodzi, które - położone około 100 metrów ponad miastem - miały pełnić funkcję wieży ciśnień.
Wszystkie komentarze
tobie matka jak zwykle kotleta przypaliła, stąd ta frustracja i pitolenie bezsensu, co prawiczku?