Łódź pojawia się na srebrnym ekranie, deskach teatralnych i w literaturze. Jest również wdzięcznym tematem dla muzyków.
REKLAMA
1 z 10
Ból tego miasta
"Dokąd płynie miasto moich snów? / Dokąd płynie niekochana Łódź? / Dokąd płynie odrapany wrak? / Czy długo tak?" - śpiewa Piotr Rogucki w "Deszczowej piosence" zespołu COMA. - Inspirowana jest moim codziennym wychodzeniem z kamienicy, spoglądaniem na ból tego miasta. Jeżdżąc po Polsce i świecie, oglądam centra różnych miast. Zazwyczaj to ich najpiękniejsze fragmenty, spotykam tam najszczęśliwszych, najbardziej zmotywowanych do życia ludzi. W Łodzi niestety jest odwrotnie - mówił Rogucki w 2011 r. Od tego czasu wiele się zmieniło. Również podejście Piotra.
2 z 10
Barki na Pietrynie
Plastic Bag to jedno z muzycznych wcieleń Jacka Bieleńskiego, łódzkiej odpowiedzi na muzyczny talent Toma Waitsa i literacki Charlesa Bukowskiego. Bieleński nie przebiera w słowach. W piosence "Marynarze Łodzi" w sposób szorstki, ale też niepozbawiony sowizdrzalskiego zapału snuje historie marynarzy wypływających w "weekendowy rejs". W kultowej już opowieści o nocnym życiu miasta nie brakuje soczystych wersów jak: "Maszyny drżące kominy wyjące / w gruzy rozjebało całą bawełnianą łódź" czy "Zacumowały barki na pietrynie / kanionem płynie łódzki tłum".
3 z 10
Spotkanie z Tuwimem
"Łódzka" to wariacja Artura Andrusa na temat piosenki "Těšínská" Jaromira Nohavicy. W oryginale autor opowiadał o tym, co by było, gdyby sto lat wcześniej urodził się w Czeskim Cieszynie. Co w "Łódzkiej" robi Andrus? Wynajmuje mieszkanie u żydowskiego fabrykanta, kocha się w prząśniczce, która jest córką zawiadowcy stacji Łódź Fabryczna, a na ulicach, oprócz carskich żołnierzy, spotyka Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina. Łódzkości dodaje piosence miejsce nagrania, którym było Studio Koncertowe im. Henryka Debicha w Radiu Łódź.
4 z 10
Łódzkie ulice
Nie ma drugiej tak łódzkiej piosenki na świecie. Zespół NOT założony przez Roberta Tutę oraz członków zespołu Cool Kids of Death - Kubę Wandachowicza i Marcina "Cinassa" - Kowalskiego nagrał w 2007 r. piosenkę "Łódź", której tekst składa się wyłącznie z nazw ulic naszego miasta. Obok Piotrkowskiej, Limanowskiego, Włókienniczej i Smutnej pojawiają się tak charakterystyczne miejsca jak Księży Młyn czy Bałucki Rynek. Całość dopełnia refren, w którym artyści w przewrotny sposób przypominają przedwojenne żydowskie powiedzenie: "Wasze ulice, nasze kamienice".
5 z 10
Wieże fabryk
Muzyka Tomasza Kaczkowskiego to zimna fala w najczystszej postaci. Jest surowa i ascetyczna, a w dodatku kontestuje zastaną rzeczywistość w sposób ostry i jednoznaczny. Nic dziwnego, że debiut jego Wież Fabryk był tak bardzo wyczekiwany przez fanów. W końcu w 2010 r. po blisko 10 latach ukazał się pełnoprawny album zespołu. Warto było go kupić, chociażby ze względu na utwór "Litzmannstadt". Kaczkowski na tle mechanicznie brzmiących bębnów i oszczędnych motorycznych riffów z historyczną zawziętością powtarza w nim wersy "Powiedz to do mnie jeszcze raz! / Litzmannstadt".
6 z 10
Legenda z Kamiennej
Agnieszka Osiecka w latach 1957-1961 studiowała reżyserię w łódzkiej szkole filmowej. Przebywając w Łodzi, napisała jeden ze swoich najpiękniejszych utworów - "Kochankowie z ulicy Kamiennej". Mimo że nikt nie wie, kim byli kochankowie, a ulica Kamienna - dzisiejsza Włókiennicza - na pewno nikomu nie kojarzy się z miłością, legenda zakochanych wciąż trwa. W 2004 r. z inicjatywy członków grupy artystycznej Krąg odsłonięto płaskorzeźbę-fontannę "Kochankowie z ulicy Kamiennej" według projektu Wojciecha Gryniewicza. Piosenkę śpiewały m.in. Elżbieta Czyżewska i Sława Przybylska.
7 z 10
Kocham złą urodę
"Więc kocham twoją urodę złą / Jak matka niedobrą - dziecinę / Kocham twych ulic szarzyznę mdłą / Najdroższe miasto na świecie!" - śpiewa Piotr Nowak z Rambo Jet. To oczywiście wiersz "Łódź" Juliana Tuwima, przywołany przez zespół trzy lata temu z okazji setnej rocznicy pisarskiego debiutu poety. Ten jubileusz skłonił grupę do zajęcia się wierszami Tuwima i... zrobienia z niego gwiazdy rocka, której każdy kolejny utwór ma zadatki na radiowy przebój. W "Łodzi" powraca bardzo żywotny motyw "złego, ale kochanego miasta".
8 z 10
Nie ma jak w Łodzi
Jeszcze inną sentymentalną wycieczkę do przeszłości zaproponował swoim słuchaczom zespół Zgiełk. Grupa ta nagrała płytę pt. "Ja Lodzermensz", na której znalazły się piosenki o dawnej Łodzi (z lat 1900-1980). Utwory opowiadają o Lodzermenszach i fabrycznych dziewczynach. Grupa w rockową szatę odziewa teksty ulicznych muzykantów "wydobyte" z podziemia, archiwów i źródeł Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Jednym z utworów, w którym wykorzystano tekst nieznanego autora z 1930 r., jest piosenka "Nie ma to jak w mieście Łodzi".
9 z 10
Jak umrzeć, to tu
Adam "O.S.T.R" Ostrowski powraca z motywem "złego miasta". W skicie "ŁDZ" nie koloryzuje i - jak przystało na ulicznego kronikarza - rozlicza swoją ukochaną Łódź z jej wszystkich przewinień. I tak w kolejnych wersach piosenki pojawiają się dzieci w beczkach, pavulon w karetkach, policjanci strzelający do studentów z ostrej amunicji i mordowanie polityków. Raper podkreśla przy tym, że bez względu na wszystko "Łódź - miasto grzechu" jest jego ziemią obiecaną: "ŁDZ miastem snów? / mam w dowodzie Bałuty / jak umrzeć to tu".
10 z 10
Gejsza nocy
Patrząc na nasze TOP 10, można podejrzewać, że Łódź nie istnieje w muzyce głównego nurtu. Nic bardziej mylnego! W 1986 r. piosenkę poświęciła nam Maryla Rodowicz! Artystka porzuciła kolorowe jarmarki i Saską Kempę, ale - niestety - nie wyszło jej to na dobre. Nagrany przez nią utwór "Gejsza Nocy" to nieco kiczowate disco w stylu Bee Gees. Przedstawiona przez Marylę Rodowicz historia rozpoczyna się tak: "Przed lokalem już czeka taryfa / a w lodówie gorzała się chłodzi / Nie zawołasz na pomoc szeryfa / akcja toczy się w mym mieście Łodzi".
Zgiełk: "Jak tu nie bić kiejże ..@&*$#.." - co? albo coś z dykcją nie tak, albo dźwięki muzyki zagłuszają, ale jaki w piosence sens ma tekst którego nie idzie rozszyfrować?
Ciekawy teledysk Comy, ale gdy ludzie się wypowiadają, niektóre wypowiedzi.. cofam.. i jeszcze raz i dopiero wiem co powiedział/a, ale w 2 miejscach mimo powtórki nie mam pojęcia co powiedzieli - nie idzie zrozumieć. Nie zawsze każdy ma możliwość cofnąć, może napisy?
@pawel619619
Zastanów się tylko o czym jest ta piosenka. To nie było nic miłego dla Łodzi i Łodzian, toi piosenka o biedzie i zacofaniu więc może nie ma co jej tu wspominać.
Wszystkie komentarze