Prof. Radosław Markowski nie zostawia suchej nitki na samym pomyśle analizowania wyników prawyborów w Wieruszowie. - To samo można było zrobić w Liwiu, Sejnach czy Radomiu, nie ma żadnej "Polski w pigułce" - stwierdza.

Czy przeprowadzone w niedzielę w Wieruszowie wyniki prawyborów przełożą się na Wybory 2023 w całej Polsce? Nawet burmistrz Wieruszowa Rafał Przybył, jeden z organizatorów, mówił nam, że w wydarzeniu chodzi głównie o prezentację programów, integrację społeczności lokalnej czy edukację społeczną, zaś sam wynik jest kwestią drugorzędną.

Politycy zwycięskiej opcji - Koalicji Obywatelskiej - oczywiście się tym chwalą. Z Donaldem Tuskiem na czele. KO zdobyła w tych wyborach 34,08 proc., a PiS  32,32 proc. głosów.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Małgorzata Bujara poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  To wszystko wiemy. A taki mały sukcesik był potrzebny aby nabrać wiatru w żagle.
  @swensypool
  Równie dobrze można sobie zrobić 'sondaż' wśród znajomych.
  Jakość wnioskowania podobna.
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  @lort-wiader
  Pan Profesor nie docenia chyba skutku marketingowego takich całkiem fajnych lokalnych inicjatyw. Naukowo to się /nie broni/, ale poza podejściem czysto racjonalnym są jeszcze emocje, a te buduje się na takich prawyborach.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Flying_Circus
  Tak, tak : "Pani Zosia z warzywniaka głosuje na X. Głosuj i TY ! "
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Musimy byc czujni i nie popadać w zachwyt . Dzialanie do ostatniego dnia to jest zasadniczy cel
  już oceniałe(a)ś
  36
  3
  Profesor jak to profesor - powiedział co wiedział. Argument emocjonalny i PR-owy przynoszą takie prawybory wręcz nieoceniony.
  @abrakadabraaaaa
  Oczywiście ale wyborcy muszą iść na wybory! Jeżeli 70% mówi, że pójdzie a potem frekwencja jest poniżej 50% to ktoś kogoś oszukuje. To po co dawać się oszukiwać oszustom i mieć zniekształcony obraz rzeczywistości?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  To się nie spodoba:

  Markowski oczywiście ma rację. Z badawczego punktu widzenia te tzw. prawybory nie mają żadnego sensu.

  Ale:

  Mogą (tylko *mogą*!) odnieść pewien efekt mobilizujący.

  Tyle że musi on walczyć ze znacznie silniejszym efektem demobilizującym ze strony wspomnianych przez prof. Markowskiego "niekompetentnych komentarzy, niekompetentnie czytających wyniki wyborów dziennikarzy". Mogę się mylić ale moim zdaniem to bardzo wyraźna aluzja do zeszłotygodniowego wyskoku Pacewicza z OKO.press. Niekompetentnie i nieodpowiedzialnie podane wyniki, skupienie się na efektownym ale niemiarodajnym podsumowaniu i potem sączenie przez 2-3 dni szczegółów, które zmieniły wydźwięk pierwszego materiału. Zresztą wszystkich detali i tak nie opublikowali...

  Poza tym:

  Wyraźnie widać, że profesor Markowski ma już serdecznie dość pisiaków. To było widoczne już w poprzednim wywiadzie. Ten dzisiejszy tekst o Papciu Glapciu - miodzio.
  @pauleycz
  Oby tylko KO nie wpadła z powodu wyniku w pewność, że już nic nie musi, bo nie ma z kim przegrać. Może też być tak, że ten wynik zmobilizuje PiS, który będzie wywlekać kolejne niby afery PO na 5 minut przed ciszą wyborczą. Jak wiadomo kij ma dwa końce, a nie wszyscy grają czysto.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  No to weźmy tylko jeden mały szczególik: cztery lata temu zdcydowana większość głosujących w W. oddała głos na PIS. Wczoraj wyglądało to jednak diametralnie inaczej! Jasne, zaledwie połowa frekwencji, efekt zabawy, brak stoiska z kaszanką PISu.
  I nikomu nie opłaciło się manipulować kartkami... Czasem, Panie Profesorze, również głupotom warto się dokładniej przyjrzeć, choćby na niepoważnie...
  już oceniałe(a)ś
  16
  5
  "Po to, żeby kolejna niekompetentna grupa badaczy opinii publicznej zawracała nam głowę! Irytującą rzeczą jest też to, że świat dziennikarzy też nie potrafi wyławiać tego, co ma sens, co jest rzetelnym badaniem. Medialny przekaz codziennie pełny jest niekompetentnych komentarzy, niekompetentnie czytających wyniki wyborów dziennikarzy. To jest kolejna taka rzecz."
  100% racji
  już oceniałe(a)ś
  15
  4
  Jak zawsze trzeźwo. Przyjemnie się czyta.
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  Brawo profesor Markowski!

  Media, w tym GW od rana do wieczora sprzedają ludziom bezwartościową papkę strachu i nadziei.. Na szczęście, co pewien czas, ktoś taki jak prof. Markowski, czy Władysław Frasyniuk robi zimny prysznic wzywając do opamiętania się
  już oceniałe(a)ś
  14
  11