Budynki szpitalne, bankowe, szkolne, sądowe zaprojektowane przez wybitnych łódzkich (i nie tylko) architektów. Wśród nich są piękne przykłady międzywojennego modernizmu.
REKLAMA
NAC
1 z 12
Ul. Dzielna. Od wodociągów do rektoratu
Wydział Kanalizacji i Wodociągów Magistratu Miasta Łodzi powstał w 1929 r. Od samego początku do wybuchu II wojny światowej kierował nim inż. Stefan Skrzywan - twórca łódzkiej sieci kanalizacyjno-wodociągowej i budowniczy wodociągu w Baku.
Siedzibę "wodociągów" zbudowano przy ul. Dzielnej (dziś Narutowicza) według projektu Wiesława Lisowskiego z 1928 r. Lisowski był twórcą wielu szkoł, szpitali i innych budynków użyteczności publicznej w Łodzi, m.in. Łódzkiego Domu Kultury, budowanego jako Dom-Pomnik im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
NAC
W 1939 r. w budynku Wydziału Kanalizacji i Wodociągów Magistratu Miasta działał szpital wojskowy. Po wojnie w nim Rektorat Uniwersytetu Łódzkiego.
NAC
2 z 12
Ul. Łagiewnicka. Rozbieralnie dla pacjentów
Pod koniec lat 20. XX w. Łódzka Kasa Chorych zbudowała przy ul. Łagiewnickiej budynek szpitalny według projektu architekta Witolda Szereszewskiego (współtwórca projektu wykonawczego Osiedla im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi). Modernistyczny budynek szpitalny był jednym z najbardziej eleganckich gmachów na Bałutach. Znajdowały się w nim nowoczesne, doskonale zorganizowane ambulatoria oraz rozbieralnie dla pacjentów przy gabinetach lekarskich.
W okresie okupacji niemieckiej pełnił rolę głównego szpitala na terenie getta. Po wojnie nosił imię Heleny Wolf i do lat 80. XX wieku był szpitalem położniczym.
Łódzkie Chrześcijańskie Towarzystwo Dobroczynności działało w Łodzi w latach 1885-1940. Organizacja - powstała w czasach kryzysu ekonomicznego, którego skutkiem był upadek wielu fabryk i rosnące bezrobocie - miała na celu wspieranie ubogich. Na otrzymanej od miasta działce przy ul. Dzielnej 45 (dziś Narutowicza 60) w latach 1894-96 zbudowała Przytułek dla Starcow i Kalek. inicjatywy Karola Jonchera otworzono tam też pawilon dla osób umysłowo chorych. W 1937 r. w głębi posesji powstał szpital położniczy (na zdjęciu).
Po II wojnie światowej budynek przejął Uniwersytet Łódzki, a z jego lekarskich wydziałów wyodrębniła się Akademia Medyczna. Więcej informacji - TUTAJ
NAC
4 z 12
Ul. Kościuszki. Bogowie na szczycie
Izbę Skarbową zbudowano przy al. Kościuszki 83 w latach 1927-1929 według projektu architekta Józefa Kabana (zaprojektował również Teatr Wielki czy gmach centrali telefonicznej PAST w Łodzi). Relief na attyce budynku Izby Skarbowej przedstawiający greckich bogów urodzaju - Demeter i handlu - Hermesa wykonano według projektu łódzkiego rzeźbiarza Aleksandra Czeczotta.
NAC
Modernistyczny budynek wpisany jest do rejestru zabytków.
NAC
5 z 12
Ul. Kościuszki. Chomiki, sowy, lew - wszystko na sprzedaż
Pierwszy bank w Łodzi utworzony w 1872 r. z inicjatywy Karola Scheiblera. Działał do 1936 r. najpierw przy ul. Pomorskiej, potem w okazałym gmachu z czterokolumnowym portykiem przy al. Kościuszki 15. Zbudowano go według projektu niemieckiej firmy Bieleneberg und Moser.
Architektura budynku nawiązuje do klasycyzującego modernizmu z elementami neobarokowymi. We wnętrzu oraz na elewacji budynku można dostrzec elementy dekoracyjne w postaci zwierząt - m.in. chomiki będące alegorią gromadzenia i zaradności, sowy - symbol mądrości, lew i orzeł - symbole potęgi i bogactwa.
Dawną siedzibę Rosyjskiego Banku Państwa w Łodzi oraz Banku Państwa zbudowano w latach 1905-1908 według projektu architekta Dawida Landego (również twórca projektu Grand Hotelu przy Piotrkowskiej). Gmach przy al. Kościuszki 14 charakteryzuje się eklektyczną fasadą nawiązującą do neorenesansu i neobaroku. Od 1945 roku należy do NBP.
NAC
7 z 12
Ul. Ks. Skorupki. Biskup buduje pałac
W 1920 r. Łódź stała się siedzibą diecezji. Kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki podniesiono do rangi katedry, a proboszcz ks. Wincenty Tymieniecki został pierwszym biskupem łódzkim. To on zlecił Józefowi Kabanowi zaprojektowanie pałacu biskupiego. Zbudowano go w latach 1922-1924.
Na zdjęciu poniżej Seminarium Duchowne w Łodzi.
NAC
NAC
8 z 12
Ul. Łąkowa. Hala dla fanów boksu
Budowę hali bokserskiej przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi rozpoczęto w 1936 r., a zakończono dwa lata później.
Łódzcy bokserzy przed II wojną odnosili wiele sukcesów na krajowych i międzynarodowych ringach. Stowarzyszenie Kultury Fizycznej ŁKS Łódź Boks powstało w 1929 r., a już w 1932 r. pierwsze w historii ŁKS mistrzostwo Polski zdobył Adam Seweryniak. Klub był dwukrotnym drużynowy mistrzem Polski - w 1947 i 1948 r.
Sekcja przestała działać w 1976 r., ale w 2010 r. została reaktywowana. Działa do dziś pod niezmienioną nazwą.
NAC
9 z 12
Pl. Dąbrowskiego. Sąd Temidy
Modernistyczny budynek Sądu Okręgowego w Łodzi zbudowano w latach 1927-1930 przy pl. Dąbrowskiego 5 według projektu architekta powiatowego Józefa Kabana. Centralna część elewacji od strony pl. Dąbrowskiego to główne wejście wraz z główną salą sądową. Relief na attyce przedstawia Sąd Temidy. Części boczne gmachu to pozostałe sale sądowe. Na terenie posesji powstał też budynek mieszkalny dla prezesa sądu, prokuratora i intendenta.
NAC
NAC
10 z 12
Ul. Nowo-Targowa. Pierwsza uczelnia w Łodzi
Wolna Wszechnica Polska to prywatna uczelnia, którą utworzono w Warszawie w 1916 r. W 1928 r. powstał jej zamiejscowy oddział w Łodzi. Rektorem został Teodor Vieweger. Łódzka Wszechnica początkowo oferowała naukę na wydziałach humanistycznym, pedagogicznym oraz nauk politycznych i społecznych. Potem utworzono jeszcze wydział matematyczno-przyrodniczy. W 1932 r. studiowało tu ponad 400 osób.
Łódzka uczelnia wynajmowała pomieszczenia dydaktyczne w budynku szkoły powszechnej przy ul. Sterlinga 24 (dawniej Nowo-Targowa) - na zdjęciu oraz w Państwowej Szkole Techniczno-Przemysłowej przy ul Żeromskiego 115.
Po II wojnie światowej na bazie WWP powstał Uniwersytet Łódzki.
NAC
11 z 12
Róg Dzielnej i Wierzbowej. Szkoła dla dziewcząt pod orłem
W połowie lat 20. XX wieku u zbiegu ulic Dzielnej (dziś Narutowicza) i Wierzbowej wybudowano kilkupiętrowy budynek Państwowej Szkoły Przemysłowej Żeńskiej. Nad głównym wejsciem do niej - pomiędzy pierwszym a drugim piętrem - znajduje się płaskorzeźba orła.
W 1945 r. budynek został przekazany Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, która powstała z inicjatywy wybitnych artystów, m.in. Władysława Strzemińskiiego.
NAC
12 z 12
Ul. Rozwadowska. Gimnazjum za zgodą cara
Niemieckie Gimnazjum Reformowane powstało dzięki ukazowi carskiemu z 1905 dającemu możliwość tworzenia na terenie zaboru rosyjskiego szkół z narodowym językiem wykładowym. Najpierw działało w wynajętym budynku przy ul. Pańskiej. A w 1910 r. jego siedzibę wybudowano przy ówczesnej ul. Rozwadowskiej (obecnie ul. Zamenhofa przy skrzyżowaniu z al. Kościuszki) według projektu Otto Herrngringa, berlińskiego architekta, twórcy wielu budynków szkolnych.
Niemieckie Gimnazjum Reformowane funkcjonowało w Łodzi do 1945. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się Centralna Szkoła Partyjna PZPR, potem nieistniejące już X LO, a od 1970 r. dziekanat Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. W 1981 r. gmach był głównym miejscem strajku łódzkich studentów.
Wszystkie komentarze
Polak potrafi narzekać. Oj, potrafi - zawsze gotowy do znalezienia minusów.