Słyszą "babciu", "dziadku" zamiast "pan" i "pani". Z dziadurzeniem seniorzy spotykają się w urzędach, bankach, sklepach, szpitalach, a nawet w rodzinie. - Ten wyraz uprzedzeń ze względu na wiek może prowadzić do dyskryminacji - mówi Danuta Parlak z łódzkiego stowarzyszenia Forum 4 Czerwca, które walczy z ageizmem.

Uproszczenia w zakresie słownictwa, składni i gramatyki, częste powtórzenia, poufałość, stosowanie liczby mnogiej, zdrobnień - w ten sposób zwracamy się do dzieci. Ale nie tylko - podkreśla ekspertka związana ze stowarzyszeniem Forum 4 Czerwca w Łodzi.

- Podobnie mówimy często do seniorów. To mowa protekcjonalna, tzw. dziadurzenie - tłumaczy Dorota Parlak, psycholożka, członkini Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy RPO. Jako przykład podaje m.in. mówienie "babciu", "dziadku" zamiast "pan" i "pani", "Niech usiądzie" zamiast "Proszę usiąść" czy "Zjedliśmy obiadek?" w miejsce "Czy zjadła pani obiad?".

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Wreszcie ktoś zwrócił uwagę na tę obrzydliwość językowo-społeczną.
    już oceniałe(a)ś
    70
    0
    "zjedliśmy obiadek?"

    Jak słyszę takie gadanie, nieważne czy do osoby starszej czy do dziecka, to mi się nóż w kieszeni otwiera. I czasem pytam czy razem jedliście, że tak się pytasz?
    już oceniałe(a)ś
    30
    0
    Zakładem mechanicznym w którym naprawiałam kiedyś samochód kierowała kobieta która nie wiedziała jak się zwracac do mnie (osoby młodszej od niej, ale dorosłej) więc też mówiła : to jutro przyjedzie, ale olej weźmie I fitr dokupi :D
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    Potrzebna inicjatywa
    już oceniałe(a)ś
    20
    1
    Najobrzydliwsze jest to niech zrobi. Zawsze wtedy przypomina mi się cudowna scena wizyty u lekarki z filmu "Pora umierać". ;D
    już oceniałe(a)ś
    17
    0
    Świetny pomysł !
    już oceniałe(a)ś
    14
    0
    Starcy się infantylizują, ale szacunek się należy to raz, a dwa ta maniera językowa jest nieznośna.
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    W stosunku do dzieci też tak się nie powinno mówić
    już oceniałe(a)ś
    11
    0