Z selektywną zbiórką odpadów w Łodzi jest coraz lepiej, choć do deklarowanych 75 proc. za 10 lat wciąż bardzo daleka droga. Jak ją pokonać i w czym mogą poprawić się sami łodzianie?
Postrzelony Żyd wzywał pomocy, nadaremnie. Gdy znajdują jego zwłoki, okazuje się, że z 15 tysięcy, które Bornstein miał przy sobie, zostało tylko 150 zł.
Obawiam się, że może zacząć brakować łóżek i respiratorów, a my nie damy rady ogarniać wszystkich zakażeń, bo nas to zwyczajnie przerośnie - przyznaje dyrektorka łódzkiego sanepidu.
Borchówka, wieś pod Łodzią, w sercu Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Domek stoi na działce, przez którą przepływa rzeka. Obok namiot, miejsce na ognisko, drzewo z huśtawką. Ciszę przerywa śmiech dzieci z ekologicznego przedszkola.
Kiedy spotykaliśmy się na egzaminach online, jeden ze studentów powiedział, że musi przytulić ekran komputera, tak silną miał potrzebę kontaktu. Rozmowa z prof. Elżbietą Aleksandrowicz, nową rektor Akademii Muzycznej w Łodzi.
Rodziny, które na Montwiłła-Mireckiego żyją od wielu pokoleń, łączy wspólna pamięć, w której zapisała się okupacyjna trauma wysiedlenia na rozkaz Niemców. - Mam świadomość, że czasami to podkreślanie tradycji może ludzi irytować, kiedy ich aktualnym...
Nie chcąc utrwalać stereotypu "złego miasta", zdecydowaliśmy się na optymistyczny tytuł: "Budzi się Łódź". To fraza z wiersza Broniewskiego, ale też nawiązanie do "Ziemi obiecanej" Reymonta.
Póki nie upadnie reżim, nie będziemy mogli wjechać do Białorusi. Prawdopodobnie już jesteśmy na czarnej liście.
"Możliwość zmieniania miasta jest czymś zupełnie unikatowym. To mnie skusiło". Rozmowa z Adamem Pustelnikiem, pierwszym zastępcą prezydent Hanny Zdanowskiej.
Możemy zasłaniać oczy, uczy i usta, ale nie zmienia to faktu, że po drugiej stronie morza rzesza ludzi szykuje się do przeprawy.
Wszystkie te działania na rzecz środowiska udały się w Łodzi dzięki jednemu: współpracy.
Wachmani sprawdzają prycze. Jedna po drugiej. Pochylają się. Dotykają sienników. Kto zmoczył łóżko? Tadzio kuli się w kącie.
"Najgorszą rzeczą jest przekonanie, że jest się najmądrzejszym i wszystkie decyzje są dobre". Rozmowa z prof. Krzysztofem Jóźwikiem, rektorem Politechniki Łódzkiej.
"Napij się trochę. Piwo w upał to prawie jak sok". I jeszcze: "Jak jesteś w ciąży, to ci zrobię takiego słabego drinka i ze słomką". Albo: "Toastu nie wzniesiesz? Jedna lampka nie zaszkodzi". Tak mówią mężowie, przyjaciółki, teściowa i lekarz...
Biorę wyniki, analizuję je, patrzę na wiek i rozpoznaję choroby, głównie nowotwory. Często mam świadomość, że piszę ludziom wyroki. Rozmowa z prof. Radzisławem Kordkiem, rektorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.