Samorząd jest balastem w wizji Jarosława Kaczyńskiego. To wizja państwa autorytarnego, które podejmuje decyzje za obywatela. Tak trudnego momentu nie było od początku transformacji ustrojowej. Ale mój sportowy gen rywalizacji każe mi walczyć.
- To jest przepustka, aby wrócić do normalności - mówił prof. Maciej Banach, szef ICZMP, tuż po tym, gdy zaszczepił się na koronawirusa. W piątek, 15 stycznia rozpoczynają się powszechne zapisy na szczepienia na COVID-19 dla seniorów. Pierwszeństwo...
Dom z kolumienkami to odpowiedź na naszą wieczną tęsknotę za szlacheckością i dworkiem. W latach prosperity gierkowskiej nawet wysocy funkcjonariusze partyjni chcieli, żeby im w domu zrobić szlachecki "herb".
- To kolekcja wyjątkowa w skali Polski. Także ze względu na to, co działo się z nią na początku II wojny światowej, i wojenne losy łodzian ją przewożących - podkreśla Piotr Zawilski, dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi. Jako pierwsi pokazujemy...
Lekarz koło sześćdziesiątki w woj. łódzkim to standard. Wcześniej długo, długo nic i dopiero potem pojawiają się młodsi lekarze tuż po studiach. Ale nie w każdej specjalizacji.
28 grudnia 1990 roku w pałacu przy ul. Przędzalnianej 72 otwarto muzeum wnętrz, które nazywało się wówczas Rezydencja "Księży Młyn". Dom Matyldy i Edwarda Herbstów stał się oddziałem Muzeum Sztuki w Łodzi. I jest nim do dziś.
Mam poczucie, że tracę spełnienie marzenia, którego dopiero dotknąłem. Nie rozumiem, dlaczego niektórzy mogą pracować, a my nie, dlaczego nasza praca jest bagatelizowana. Rozmowa z Kamilem Maćkowiakiem, aktorem filmowym i teatralnym, reżyserem,...
W Łodzi nie tylko studiował i pracował, lecz także się w niej wychował i spędził większość życia.
Wraca z pracy, je kolację i rusza w miasto. Idzie tam, gdzie nikt się go nie spodziewa - między bloki. - Gdzie masz prezenty? - pytają ludzie. A on otwiera worek. To nie jest żaden przebieraniec. To prawdziwy św. Mikołaj.
Imiona członków rodziny wypisałam na karteczkach i położyłam je na stole.
Rozejrzyjmy się wokół - może po drugiej stronie korytarza mieszka ktoś, kto potrzebuje uśmiechu. Może został sam na Boże Narodzenie, a to tradycyjnie puste nakrycie przy naszym stole jest właśnie dla niego?
Nie przypuszczałam, że przyjdzie mi zarządzać miastem w czasie epidemii. Owszem, oglądaliśmy filmy science fiction o śmiercionośnych wirusach, ale to się nigdy nie miało zdarzyć w naszej rzeczywistości. Rozmowa z Hanną Zdanowską, prezydent Łodzi.
Jan i Maria, staruszkowie zakażeni koronawirusem, leżą na tej samej sali. On zdrowieje, jej stan się pogarsza. Wiemy już, że tylko jedno z nich wyjdzie ze szpitala. Właściwie już może wyjść. Ale Jan nie chce. Czuwa przy żonie całymi dniami, trzyma...
Mariusz Wilczyński usłyszał: "Coś ty, zwariował? Taki długi film? Animacja trwa 10, 20 minut". "Zabij to i wyjedź z tego miasta" dostał Złote Lwy. To opowieść o pamięci Łodzi.
- Zamiast przykazania miłości mamy spójny i odrażający sposób fałszowania tego najważniejszego chrześcijańskiego przesłania. To właśnie biskupom o pokrętnej moralności zawdzięczamy rosnącą przepaść między Kościołem i społeczeństwem.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.